Doskonalenie odmian malin to jeden z fundamentów na którym wyrośnie przyszłość rynku owoców tego gatunku. Z tego powodu około rok temu powstała firma Berrytech, której zadaniem było zarządzanie programem hodowlanym i patentami nowych odmian Berryplant.

Długie doświadczenia, ważne osiągnięcia

Ćwierćwiecze doświadczeń w rozmnażaniu jagodowych było doskonałym punktem wyjścia do rozpoczęcia już w 2006 roku selekcji odmian na potrzeby zaopatrzenia świeżego rynku owoców malin. Plantatorzy chcą produkować owoce o jasnoczerwonym kolorze i długim okresie przydatności do spożycia, a jednocześnie szukają odmian o niskich wymaganiach w zakresie zarządzania uprawą, które mogą zagwarantować również niższe koszty pracy – wyjaśnia Diego Ioriatti, kierownik hodowli i współwłaściciel Berryplant.

Mając powyższe na uwadze Berryplant poprzez niedawno utworzoną firmę Berrytech, wprowadziła na rynek w ostatnich latach dwie opatentowane odmiany ‘Amira’ i ‘Regina’. Są to wysoko cenione w niektórych regionach Europy odmiany, zapewniające wysokie dochy. Chcieliśmy jednak zrobić coś więcej. I oto nadchodzi ‘Primalba’! Jest to malina owocująca na pędach tegorocznych, którą wybraliśmy przede wszystkim ze względu na wczesny termin dojrzewania jej owoców. W rzeczywistości jest ona najwcześniejsza na rynku. Plonowanie zaczyna się około 6-8 dni przed ‘Polką’, która przecież nadal jest uważana za wzorzec – informuje D. Ioriatti. Od czasu pierwszych testów w szklarni w Baselga di Pinè (obszar Trentino we Włoszech, w przeszłości z wielkimi tradycjami w produkcji owoców jagodowych), okres dojrzewania uznano za bardzo obiecujący. Zwłaszcza w uprawach w północnych częściach kontynentu. Po pierwszym roku uprawy tej kreacji na skalę towarową, zalety tej odmiany potwierdziły się. Plantatorzy mogą rozpocząć zbiory tej kreacji już w 85 dni po posadzeniu! – mówi dumnie D. Ioriatti. I zaraz dodaje: To jest ważna cecha, ponieważ teoretycznie odmiana ta mogłaby wypełnić lukę produkcyjną między odmianami malin letnich i jesiennych. Wówczas ceny owoców są zazwyczaj wysokie, ponieważ dostępność produktów jest niska.

Praktyczne obserwacje i wnioski

Zdaniem D. Ioriattiego, z pierwszego sezonu towarowej uprawy odmiany ‘Primalba’ wynika, że ma ona wiele innych jeszcze cech, które plantatorzy mogliby szeroko docenić. Kreacja ta nie wymaga wielu zabiegów ochrony, a rośliny mają kopaktowy pokrój z krótkimi pędami owoconośnymi. Nie zaobserwowano dotąd żadnej szczególnej podatności na główne choroby grzybowe malin czy szkodniki. Zapotrzebowanie na wodę jest niskie, dzięki czemu ‘Primalba’ jest mniej wrażliwa na stres wodny niż większość odmian. Owoce wspomnianej kreacji wyglądają atrakcyjnie, a ich smak jest doskonały. Okres przydatności do spożycia jest dobry i można je zbierać nawet wtedy, gdy nie są w pełni dojrzałe. To pozwala na dokonanie szybkiego zbioru dużych ilości towaru.

Osoby odpowiedzialne w Berryplant za sprzedaż sadzonek malin na rynek polski uważają, że jest on bardzo dynamiczny i będzie się rozwijał w najbliższych latach. Szkółka chce być obecna i rozpoznawalna w Polsce, wiąże z naszym krajem spore nadzieje. Z tej przyczyny w różnych gospodarstwach na terytorium państwa przeprowadzono testy, zakładano kwatery pokazowe. Wyniki były obiecujące, więc Berryplant spodziewa się, że w efekcie tych działań popularność ‘Primalby’ mocno wzrośnie.

Więcej informacji o odmianie ‘Primalba’ i dostępności sadzonek można uzyskać pod następującymi adresami e-mailowymi: miguel@berryplant.it , elisa@berryplant.it

Źródło: info. prasowa Berryplant

Poprzedni artykułMeksyk największym światowym eksporterem truskawki
Następny artykułSezon 2020 okiem ekonomisty (cz. V) – jagodowe nisze i borówka wysoka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj