W Hiszpanii – będzie mniej malin, ale więcej truskawek i borówek

Truskawki uprawia się w niskich, zblokowanych tunelach


Producenci owoców jagodowych w prowincji Huelva przeznaczają na te uprawy w sezonie 2022/23 11 802 hektarach w kampanii, czyli o 0,53% więcej niż 11 740 hektarów przeznaczonych na te uprawy w sezonie 2021/22.

Według danych dostarczonych przez firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów i Eksporterów Truskawek i Jagód z Huelvy, Freshuelva powierzchnia upraw truskawek wynosi w tym sezonie 6295 ha, czyli o 2% więcej niż 6167 ha w sezonie 2021/22.

Wysokie temperatury i brak opadów w październiku zmusiły producentów do zakończenia sadzania upraw prawie pod koniec listopada. W niektórych przypadkach zmusiło to również producentów do przesadzania blisko 20% upraw na skutek złych przyjęć. Spowoduje to opóźnienie zbiorów z roślin sadzonych w listopadzie, w porównaniu do roślin ze standardowo realizowanych w październiku nasadzeń. Podwójne sadzenie to również dodatkowe koszty dla plantatorów.

Wzrosła również o około 2% powierzchnia przeznaczona pod uprawę borówki. Z 3532 ha w poprzedniej kampanii do 3602 ha w tym roku. Obecna różnorodność odmian borówki pozwala producentom na zbiory owoców już w grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Pozwala to zyskać przewagę nad dostawcami tych owoców z Chile czy Peru.

Plantacje borówki południowej w regionie Huelva

Powierzchnia przeznaczona pod uprawę jeżyny wzrosła o 3%, z 139 do 143 hektarów. W tym przypadku producenci wprowadzili nowe odmiany, które pozwalają produkować ten owoce niemal przez cały rok.

Tymczasem powierzchnia przeznaczona pod uprawę malin zmniejszyła się o 7,5%, z 1902 ha w ubiegłym roku do 1762 ha. Malina jest jagodą najbardziej dotkniętą konkurencją ze strony producentów spoza UE. Konkurują oni na rynkach europejskich na nierównych warunkach. O tym fakcie przedstawiciele Freshuelva wielokrotnie informowała administrację hiszpańską i europejską. Ze względu na brak rentowności wielu producentów w Huelvie zdecydowało się na uprawę innych jagód.

malina
Plonowanie malin w marcu

Sektor jagodowy stoi w obliczu nowej kampanii pełnej niepewności i niekorzystnych sytuacji. Główne powody to utrzymująca się suszę w całym kraju oraz niepowstrzymany wzrost cen energii i środków produkcji.

Źródło: www.freshuelva.es







Poprzedni artykułNowa firma doradcza – Greenovatica
Następny artykułAle Meksyk! – nawiązanie do wpisu z 2017 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj