Podczas kolejnego spotkania w ramach projektu Malinowe Factory z firma Bayer, skupiamy się przede wszystkim na szkodnikach. Wysokie temperatury jakie panują w ostatnim czasie sprzyjać mogą gwałtownemu nasileniu niektórych agrofagów. Warto więc być czujnym, dokładnie lustrować plantację i podejmować odpowiednia działania jeśli tylko jest to konieczne.

Jeśli w uprawie zaczynają się pojawiać szkodniki malin typu przędziorki lub mszyce, a okres zbiorów jest już bliski warto sięgną po produkt FiTTER. Jest preparat zawierający kwasy tłuszczowe, który na szkodniki działa kontaktowo poprzez uszkodzenie kutikuli i następnie wnikając do ciała owada powoduje zaburzenia w osmoregulacji i wymianie gazowej. Wykazuje skuteczność w zwalczaniu owadów i roztoczy w stadium larwy, postaci dorosłej, a w niektórych przypadkach również jaja. Preparat Fitter powinno stosować się jako oddzielny zabieg, nie zalecane są mieszanki.

Trzeba podkreślić, ze FiTTER jest produktem typowo kontaktowym, dlatego bardzo ważna jest technika zabiegu umożliwiająca dokładne pokrycie cieczą chronionych roślin – przypomina Barbara Witkowska z firmy Bayer.

Ważnym dla producentów szkodnikiem malin i wymagającym dużej uwagi jest muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii. Warto z odpowiednim wyprzedzeniem prowadzić monitoring na obecność tego szkodnika a jeśli zajdzie konieczność zwalczania można sięgnąć po produkt Decis Expert 100 EC. Ten insektycyd zwalcza w uprawie malin mszyce, pryszczarka namalinka łodygowego oraz muszkę plamoskrzydła. Stosują go w okresie poprzedzającym zbiory warto pamiętać o 7 dniowym okresie karencji.

 Więcej szczegółowych informacji w materiale filmowym

Malinowe Factory 2021Poprzedni artykułZbiory truskawek w polu trwają
Następny artykułSkuteczne zwalczanie przędziorków bez obaw o uodpornienie się szkodników i pozostałości ŚOR w plonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj