Uprawa truskawek w szklarniach w Holandii

technologia uprawy, truskawki, uprawa truskawek w szklarni, ABZ SeedsTruskawkami, które jeszcze do niedawna jako pierwsze owoce były dostępne w supermarketach wyłącznie z importu z południa Europy. Na dzień dzisiejszy coraz więcej holenderskich ogrodników decyduje się na uprawę truskawek pod szkłem, coraz częściej są to też uprawy doświetlane, które pozwalają oferować te owoce w podobnym czasie do owoców z importu.

technologia uprawy, truskawki, uprawa truskawek w szklarni, ABZ Seeds

Holenderscy konsumenci są gotowi zapłacić wyższą cenę za smaczniejszy oraz wyższej jakości towar pochodzący z ich własnego kraju – podczas gdy w holenderskich supermarketach hiszpańskie truskawki kosztowały w tym sezonie 2 euro/kg, za te, pochodzące z rodzimej produkcji Holendrzy płacili aż 6 euro/kg. Rezultatem, wynikającym ze wzrostu popytu na lokalnie produkowane truskawki, był znaczny rozwój tej gałęzi przemysłu ogrodniczego w ostatnich latach w Holandii oraz bardzo wysoka jakość tak produkowanych owoców.

technologia uprawy, truskawki, uprawa truskawek w szklarni, ABZ Seeds
Owoce odmiany 'Elsanta’ z produkcji szklarniowej

Szacuje się, że łączna powierzchnia upraw truskawek pod szkłem w Holandii to aktualnie ok. 250–300 ha, co czyni je czwartą, najważniejszą, „jadalną” uprawą szklarniową w tym kraju (po pomidorach, papryce i ogórkach), a także najszybciej rozwijającą się branżą ogrodnictwa. Spadek opłacalności upraw takich jak pomidory, papryka czy ogórki dodatkowo przyczynił się do wzrostu powierzchni upraw truskawek w szklarniach, którymi zaczęto zastępować mniej dochodowe produkcje.

Tendencja ta została zauważona przez specjalistów z firmy ABZ Seeds zajmujących się hodowlą odmian truskawek, których uprawa jest możliwa z siewu nasion. Dwa lata temu rozpoczęli oni prace nad wyselekcjonowaniem odmiany truskawki przeznaczonej do doświetlanej uprawy w warunkach północno-zachodnioeuropejskich, która będzie nie tylko smaczna, ale będzie również dawać wysoki i wczesny plon handlowy. Choć firma od wielu lat zajmowała się hodowlą odmian truskawek przeznaczonych do upraw pod szkłem, nie miała jednak doświadczenia w selekcjonowaniu materiału genetycznego do upraw doświetlanych. W tym sezonie specjaliści zatrudnieni przez firmę rozpoczęli badania mające na celu stworzenie nie tylko idealnej do doświetlania, wczesnej odmiany, ale także łatwego systemu uprawy, który zachęcił by do takiej produkcji wiele osób. Jak mówi dyrektor ABZ Seeds, Ge Bentvelsen, w miesiącach zimowych holenderscy ogrodnicy produkują dość sporo wysokiej jakości pomidorów, nie widzi on zatem powodów, dlaczego nie mieliby odnosić sukcesów uprawiając w zimie, zamiast pomidorów, nową odmianę truskawek.

Źródło: The Fruit Grower, tłumaczenie Monika Domoń, fot. T. Werner Poprzedni artykułSortowanie borówki – FILM, cz. II
Następny artykułOchrona krajobrazu – kluczem do przyszłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj