Truskawki w tunelach – zalecenia nawozowe

Grzegorz Ożarek, Intermag

Część odmian truskawek uprawianych w tunelach na przyspieszony zbiór już kwitną. Potrzebują więc sporo składników pokarmowych do budowy i wzmocnienia systemów korzeniowych i części nadziemnych. Zapewnienie komfortu roślinom, stworzenie warunków do niezaburzonej wegetacji i wzrostu przełoży się na wczesny i obfity plon dobrej jakości. O tym jak spełnić wymogi roślin informuje Grzegorz Ożarek, który w firmie Intermag zajmuje się m.in. opracowywaniem zaleceń nawożenowych dla truskawek.

Produkty do fertygacji

Ustalając program fertygacji zaczynamy od analiz chemicznych gleby i wody. W gospodarstwie, w którym się znajdujemy takie badania laboratoryjne zostały wykonane. To pozwala precyzyjnie ustalić dawki aplikowanych preparatów. Bazujemy na produktach serii Dropfert – jest do wyboru wariant zrównoważony, potasowy czy fosforowy. Nawożenie można więc dostosować także do faz rozwojowych roślin – informuje specjalista. Poza nimi podawana jest także saletra wapniowa oraz Mikrokomplex. Poprzez system fertygacyjny zaaplikowany zostanie także Tytanit. To naturalny stymulator wzrostu. Celem jego zastosowania będzie pobudzenie truskawek do wzrostu i kwitnienia.  

Nawozy dolistne

Intermag w swej ofercie posiada także produkty, których aplikację przeprowadza się nalistnie. Ostatnio katalog takich rozwiązań uzupełniony został o nowości. Jedną z nich jest seria Amino Ultra. Chciałbym zaprezentować produkt cynkowy. Mamy co prawda już w ofercie produkty zawierające ten pierwiastek, jednak to pierwszy, w którym znajduje się także glicyna. Cynk na tym etapie sezonu jest bardzo potrzebny truskawce. Przed chorobami grzybowymi w pewnym stopniu można ustrzec truskawki stosując Amino Ultra z miedzią. – informuje G. Ożarek. Ekspert zachęca, by zainteresować się także nawozem dolistnym Alkalin KB+Si. Ma on wiele zalet. Poza dostarczeniem składników pokarmowych wysoki odczyn pH produktu przyczynia się do ograniczenia presji chorób grzybowych. Więcej na temat zasad stosowania wymienionych produktów czy o ich funkcjach G. Ożarek mówi na poniższym filmie:
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here