Truskawki w tunelach – początek

Gergo Tothpal, Marek Jamry i Konrad Kozakiewicz z firmy Haygrove

Truskawki w tunelach to nowy projekt realizowany przez portal jagodnik.pl oraz firmę Haygrove, którego celem jest pokazanie plonowania najnowszych odmian truskawek uprawianych na przyspieszony zbiór w solowych tunelach o kształcie gotyckim. Projekt realizowany jest w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza w Michałowie koło Płońska.

Na potrzeby projektu „Truskawki w tunelach” przeznaczono kilka tuneli solowych zainstalowanych przez firmę Haygrove. Truskawki posadzono w nich na lekko podniesionych zagonach ściółkowanych czarną folią lub agrowłókniną (dostarczone do projektu przez firmę Agrimpex). Dodatkowo w jednym tunelu rośliny zostały posadzone na wysokich zagonach ziemnych w substracie (więcej o technologii budowy tego typu zagonów w kolejnym materiale).

W tunelach testujemy uprawę sadzonek na tzw. 60-dniowy zbiór, do tego celu kilkanaście odmian truskawek zostało posadzone z materiału typu tray plants. Opiekę nad tym tunele sprawują doradcy z firmy Delphy.

W kolejnych kilku tunelach zostały posadzone sadzonki frigo A+ w glebie na lekko podniesionych zagonach. Tutaj również już za około 60 dni liczymy na pierwszy niewielki plon. Za realizację programów nawożenia odpowiada kilku czołowych dostawców nawozów: Agrosimex, Boryna, Intermag, Timac Agro Polska i Yara Poland. Na potrzeby przygotowywanych przez te przedsiębiorstwa programów nawożenia truskawek przygotowano pięć tuneli. Zapowiada się zatem niezwykle ciekawe porównanie kilku technologii podawania składników pokarmowych i ich wpływu na plonowanie, ale również na zdrowotność roślin i jakość truskawek.

Poprzedni artykułMaszyny do pakowania
Następny artykułBez współpracy nie zdobędziemy globalnego rynku borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj