Nowoczesne techniki uprawy truskawek to między innymi uprawy prowadzone w systemach bezglebowych na rusztowaniach. Jedną z nowych możliwości jest wykorzystanie do uprawy mat wypełnionych węglem brunatnym pod nazwą CARBOMAT, oferowanych przez CarboHort. Odwiedziliśmy jedno z gospodarstw, które od kilku już lat uprawia truskawki w takim podłożu. Jakie są wady i zalety uprawy w tego typu podłożu opowiada Sylwia Gabrysz.

Stabilne warunki dla rozwoju systemu korzeniowego

Odwiedzamy gospodarstwo na terenie Dolnego Śląska, gdzie truskawki uprawiane są pod daszkami w matach CARBOMAT. Rośnie tu miedzy innymi  odmiana ‘Amandine’, posadzona z sadzonek typu zielony plug zakupiona z firmy Agribroker.  Mamy połowę sierpnia, duża część owoców została już zebrana a rośliny cały czas są w dobrej kondycji, zapewniają dobre plonowanie i znakomitej jakości owoce. – podkreśl Sylwia Gabrysz z firmy CarboHort.

Kondycja roślin truskawek w połowie sierpnia rosnacych w matach CARBOMAT

Zaglądamy również do środka maty, by zobaczyć jak wygląda system korzeniowy. Widać dużo drobnych jasnych korzeni co świadczy o bardzo dobrym stanie systemu korzeniowego. Przypomnę tylko, że jesteśmy po dwóch tygodniach ogromnych upałów. Podłoże węglowe w odróżnieniu od innych podłoży np. mat kokosowych  nie wykazuje podatności na przegrzewanie, ze względu na mniejszą niż inne substraty  powierzchnie wodną. Nawet gdy temperatura powietrza przekracza 30°C to temperatura podłoża nie przekracza 25-28°C, co stwarza bardzo dobre warunki dla rozwoju korzeni – mówi Pani Sylwia. Można się o tym przekonać dokonując pomiaru temperatury mat.

System korzeniowy roślin truskawek w macie z węglem brunatnym

 Dodatkowe oszczędności

Warte podkreślenia są też aspekty ekonomiczne związane z uprawą prowadzoną w podłożu na bazie węgla brunatnego. Przy uprawie w podłożu organicznym jakim jest węgiel brunatny części nawozów nie używamy wcale lub w obniżonych dawkach. Mam tu na myśli nawozy wapniowe, magnezowe i niektóre mikroelementy. Ponadto ze względu na fitosanitarne atuty tego podłoża ograniczamy ryzyko chorób systemu korzeniowego roślin oraz ryzyko infekcji maty różnymi patogenami co wiąże się z kolejnymi  oszczędnościami.  Już tylko dzięki temu w ciągu sezonu można zaoszczędzić około 10 tys. zł/ha – podkreśla Sylwia Gabrysz, dodając że węgiel brunatny bardzo dobrze sorbuje wodę i może ja utrzymywać  przez długi okres czasu.

W gospodarstwie, które odwiedzamy, już trzeci sezon uprawa prowadzona jest na tych samych matach a pomimo tego widać że wszystkie rośliny rosną i rozwijają się prawidłowo. To kolejna zaleta węgla brunatnego, który nie ulega mineralizacji, tak jak ma to miejsce w przypadku innych podłoży. Podłoże to jest także niekłopotliwe przy utylizacji. Może stanowić znakomity nawóz dla innych upraw polowych i zostać wymieszane z glebą po skończonej produkcji.

Naturalny produkt

Firma CarboHort jest producentem CARBOMATu i CARBOHUMICu innowacyjnych produktów organicznych zapewaniających znakomite efekty produkcji roślinnej. Maty na bazie węgla brunatnego CARBOMAT idealnie nadają się do upraw glebowych i bezglebowych wszystkich gatunków roślin. Tworzą je odpowiednio rozdrobnione, dobrane i oczyszczone frakcje miękkiego węgla brunatnego – lignitu. W ten sposób uzyskane są optymalne warunki wodno-powietrzne dla poszczególnych gatunków roślin. Węgiel brunatny, jako bogate źródło leonardytów – substancji humusowych (kwasy humusowe, huminowe oraz ich sole), węgla organicznego, aktywnego, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu żyzności gleb i zaopatrywaniu roślin w związki mineralne pochodzenia organicznego. Wpływa także korzystnie na poprawę właściwości fizycznych, fizyko-chemicznych i biologicznych gleb.

Więcej o proekologicznych rozwiązaniach oferowanych przez CarboHort na stronie: https://carbohort.com/

Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem uprawy w podłożu węglowym zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać optymalne podłoże do danego typu uprawy, jak również zapewnimy wsparcie doradcze przy prowadzeniu roślin.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułPomimo wysokich cen borówki nie zostały zebrane. Niszczycielskie oblicze Drosophila suzukii
Następny artykułRosalita – w uprawie pod osłonami. Uprawa z sadzonek long cane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj