Szymon Kamiński dobrze znany w środowisku ogrodniczym jako przedstawiciel firmy Bioagris jest też sadownikiem. Wraz z rodzicami prowadzi prawie 8 ha gospodarstwo w miejscowości Jajkowice gdzie uprawiane są jabłonie ale też truskawki. Ich uprawa jest prowadzona na zagonach, a efekty okazują się naprawdę zaskakujące.

Uprawiane w tym gospodarstwie truskawki to odmiana ‘Rumba’ oraz ‘Malwina’. W tym roku ta druga dała bardzo dobre efekty w uprawie zapewniając i wysoki plon i bardzo dobrą jakość owoców.

Potencjał plonowania truskawek odmiany Malwina

Ach ta Malwina …

Jedynym błędem okazało się posadzenie roślin na podwójnym zagonie. W efekcie doszło do mocnego zagęszczenia się roślin co stwarza podwyższoną presję ze strony chorób pochodzenia grzybowego. Wymaga to od nas dużej uwagi jeśli chodzi o ochronę. W przyszłości Malwinę na pewno posadzę na pojedynczym zagonie – podkreśla Szymon Kamiński. Mimo tego udało się w tym roku uzyskać bardzo dobry plon owoców, no i przede wszystkim jakość. Malwina jest późną odmianą truskawek, której zbiór przypada na okres po typowym truskawkowym sezonie. By zatem można było liczyć na dobrą sprzedaż trzeba oferować owoce naprawdę wysokiej jakości. Dbamy o jakość truskawek nie tylko na plantacji, ale też po zbiorze. Na zbyt naszych truskawek powiem szczerze nie narzekamy. Dla odbiorców z bardziej odległych regionów zebrane truskawki szybko schładzamy po zbiorze co wpływa na utrzymanie ich jakości – mówi plantator.

Przed zbiorami producent główną uwagę przykłada do częstych zabiegów preparatami wapniowymi – Już od kilku lat wykorzystuje swoje ulubione preparaty wapniowe (AminoQuelant-Ca, Biocal, Calboron oraz Wapno Mix Micro), zazwyczaj mieszam dwie „wapniówki” z preparatem Xstress od początku zbiorów, zabiegi wykonuje w zależności od pogody co 5-7 dni. To gwarantuje wysoką twardość oraz brak przejrzewania.

Truskawki odmiany Malwina na podwójnych zagonach w gospodarstwie Szymona Kamińskiego

Wymagania truskawki odmiany Malwina

Uzyskane efekty w produkcji truskawki odmiany Malwina to zasługa między innymi odpowiedniej agrotechniki w zakresie nawożenia i ochrony. Z mojego doświadczenia wynika, że Malwina powinna być w bardzo umiarowym stopniu nawożona azotem. Podczas zbiorów niewielkie dawki azotu podaliśmy jedynie z nawozem NHCA Delta aplikowanym poprzez fertygację. Nawożenie doglebowe od okresu kwitnienia skupione było przede wszystkim na dostarczaniu potasu i magnezu – informuje Szymon Kamiński. 

Dobre nawożenie daje oczekiwane efekty w plonowaniu truskawek odmiany Malwina

Malwina jest bardzo wdzięczną, a przy tym mało wymagająca odmianą. Najlepiej ją sadzić na glebach lekkich, wręcz ubogich w składniki pokarmowe ale nawadnianych, to gwarantuje uzyskanie wysokiego plonu. Nawożenie azotem jest ograniczone do bezwzględnego minimum, małe dawki azotu były stosowane już przy delikatnych objawach niedoboru tego składnika, rośliny przez większą część sezonu wyglądały na niedożywione. Lecz trzeba zaznaczyć ze przed posadzeniem roślin pole być dobrze przygotowane. Niskie nawożenie azotem gwarantuje mniejsze porażenie ze strony chorób pochodzenia grzybowego. Na plantacji wprowadzono też murarkę ogrodową poprzez umieszczenie ulika Osmia BOX. Owady te wzbogaciły bogatą i tak pulę naturalnie występujących zapylaczy dając efekt dobrego zapylenia kwiatów. 

Zebrane truskawki w chłodni oczekują na dostawę do klientów

Ochrona truskawek przed chorobami

Wzmożona ochrona truskawek prowadzona była w okresie kwitnienia, tak by zabezpieczyć wszystkie pojawiające się kwiaty przed infekcjami. Efekty widać było w trakcie zbiorów, kiedy tylko sporadycznie pojedyncze owoce wykazywały objawy porażenia Botritis cinerea (mimo częstych i bardzo obfitych opadów deszczu na początku zbiorów). Nie było objawów antraknozy truskawki. W programie ochrony mocno zaistniał też produkt Polyversum WP, stosowany w całym okresie wegetacji aż 6 razy (raz przed kwitnieniem i kolejne zabiegi po okresie kwitnienia do końca zbiorów). Dzięki tak ułożonemu programowi ochrony uzyskuje się owoce nie tylko o wysokich parametrach wyglądowych i smakowych, ale również z zerowymi poziomami pozostałości. Zbiory Malwiny w tym gospodarstwie rozpoczęły się 29 czerwca i potrwają do końca lipca. Jak szacuje Szymon Kamiński plon jaki się uda uzyskać to z pewnością 0,8 może nawet 1 kg z rośliny. 

Zawsze miałem słabość do odmian truskawek o żeńskich imionach, jak widać chyba słusznie – mówi z uśmiechem Szymon Kamiński na zakończenie naszego spotkania 😊  

Truskawki odmiana Malwina







Poprzedni artykułCeny aronii 2022 – co nas czeka?
Następny artykuł’Dahli’ i 'Falco’ w uprawie gruntowej z sadzonek HWB i tray – czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj