‘Cascade Harvest’ – maliny do mechanicznego zbioru
‘Cascade Harvest’ to odmiana maliny owocującej na pędach dwuletnich. Jest wspólnym dziełem Washington State University (WSU), Oregon State University (OSU) i Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Przeznaczona jest do uprawy w warunkach klimatu zachodniego wybrzeża Kanady i USA. Wyhodowano ją z myślą o zbiorze maszynowym. Żadna z powyższych instytucji nie dysponuje sadzonkami na sprzedaż. Można w nich uzyskać informacje o gospodarstwach szkółkarskich rozmnażających tę odmianę.

Podstawowa charakterystyka ‘Cascade Harvest’

‘Cascade Harvest’ daje duży plon okazałych, jędrnych owoców nadających się do zbioru maszynowego. Plon nadaje się do przetwarzania. Ma jednak także szereg cech, które sprawiają, że uprawą tej kreacji zainteresować mogą się także plantatorzy dostarczający maliny na świeży rynek. Owoce są duże, mają atrakcyjny wygląd. Ich smak jest dobry. Ponieważ łatwo oddzielają się od krzewu, to ich zbiór ręczny także nie przysparza trudności. Przebiega dość szybko i sprawnie. Za cenne walory uznać należy wysoką zdrowotność krzewów. Wykazują one dość wysoką odporność na patogeny glebowe i tolerancję na wirusa krzaczastej karłowatości maliny (RBDV). Ze względu na wszystkie te cechy odmianę tę można postrzegać jako potencjalnego następcę ‘Meeker’, podstawowej kreacji uprawianej w regionie Pacific Northwest (Wybrzeże Północno-Zachodnie).

Wieloletnie prace i obserwacje

Po wyselekcjonowaniu ‘Cascade Harvest’, krzewy rozmnażano przez kultury tkankowe. Część z nich trafiła na terenowe testy. Wysadzono je na poletkach/rzędach po 10 roślin. Współpracowano przy tym z plantatorem w Lynden w stanie Waszyngton w latach 2002, 2005 i 2010 oraz z innym ogrodnikiem w Burlington, także w stanie Waszyngton, w 2003 roku. Te testowe nasadzenia plantatorzy prowadzili przy użyciu typowych metod towarowych, takich jak w przypadku innych odmian. Oceniali oni rośliny co tydzień pod kątem przystosowania do zbioru maszynowego przez dwa sezony. Owoce z krzewów posadzonych w 2003 r. zbierano począwszy od 2004 r. Pierwsze maliny z wszystkich innych sadzonek zostały zebrane po 2 latach od posadzenia. W zgodnej opinii plantatorów odmiana nadaje się do zakładania kwater z przeznaczeniem pod zbiór maszynowy. Późniejsze obserwacje wykazały też, że dzięki tolerancji na RBDV okres użytkowania roślin jest dłuższy niż dla niektórych innych odmian.

Obserwacje ze stacji doświadczalnej w Puyallup

Owoce ‘Cascade Harvest’ zbierano także z nasadzeń WSU w Puyallup. Założono je w 2005 i 2009 r. Dane zbierano w losowo wytyczonych miejscach. W każdym wyznaczono po 3 rośliny. Plantacja została założona w rozstawie 0,9 m między roślinami i 2,4 m między rzędami. Nasadzeń nie chroniono fungicydami. Jedną z grup krzewów opryskano przeciw muszce plamoskrzydłej (Drosophila suzukii).

Owoce zbierano raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od warunków środowiskowych i tempa dojrzewania. Podczas każdego zbioru określano masę zdrowych owoców i owoców porażonych przez choroby grzybowe, głównie szarą pleśń. Zatem plon był sumą zdrowych owoców i owoców nienadających się do handlu. Średnia waga malin ujęta w poniższej tabeli w sezonie jest więc średnią ważoną opartą na wadze losowo wybranej próby 25 owoców z każdego poletka z każdego zbioru i plonie z każdego zbioru. Twardość jagód mierzono za pomocą miernika siły mechanicznej Hunter Spring. Ten parametr był obliczany jako średnia w oparciu o losowo wybraną próbkę pięciu owoców z każdej partii próbnych roślin z każdego zbioru.

Tabela: Obserwacje z sezonu 2009 z plantacji założonej w 2005 roku w Puyallup

 Odmiana
 ‘Cascade Harvest’‘Meeker’‘Willamette’
Plon (kg/dośw.)4,516,164,21
Zgniłe owoce (%)11,06,64,6
Waga owoców (g)4,03,63,7
Twardość owoców (N)1,921,851,80
Zaawansowanie zbiorów:
5%
50%
95%
   
1 lipca
11 lipca
25 lipca

5 lipca
16 lipca
30 lipca

27 czerwca
7 lipca
21 lipca
Długość zbiorów (dni)252423

Źródło: HortScience

Poprzedni artykułBudynki gospodarcze i ich znaczenie w produkcji owoców – przykład z Holandii
Następny artykułJagodnik 1/2021 – już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj