Truskawki do naprawy (monitoring plantacji, 28.03.2024 r.)


Na truskawkach pojawia się coraz więcej młodych liści. Korony wysuwają się ku górze. Wiosna cudownie się rozwija, ale zanim przejdziemy do całkowitego optymizmu warto zerknąć nieco w głąb roślin i zobaczyć na jakich fundamentach będzie budowany ten sezon.

W tym momencie lustracje powinny skupiać się nie tyle na częściach zielonych, ale raczej na szukaniu „dziury w całym”, znaczy się pod ziemią. Każda kwatera powinna być dokładnie przejrzana pod kontem kondycji systemu korzeniowego, a dalej łodygi czyli tak zwanej korony. O ile same korzenie z reguły rozwijają się doskonale to problemy pojawiają się dalej. Na części plantacji widoczne są uszkodzenia wiązek przewodzących i przemarznięcia rdzenia korony który był magazynem substancji zapasowych do wykorzystania wiosną.

Co teraz?

Trzeba zachować spokój i oczywiście komfortowe warunki wzrostu roślinom. Czas zatem na sprawdzenie nawadniania, tak by w razie czego roślinom nie zabrakło wody, co może wprowadzić je w niepotrzebny stres. Wraz z tym pierwszym nawadnianiem nie ma sensu kusić się o prawdziwe nawożenie (chyba że są to uprawy na zagonach, gdzie będzie to jedyna forma nawożenia doglebowego). Jest to jednak czas na podanie produktów kondycjonujących glebę np. zawierających kwasy humusowe takich jak Naturvital Plus. W komfortowych warunkach glebowych korzenie będą rozwijały się dużo lepiej. 

W temacie regeneracji uszkodzonych tkanek, również wraz z fertygacją można pokusić się o stosowanie biostymulatorów opartych o wyciągi z alg morskich jak np. Kelpak. Wciąż jest jeszcze zbyt mało liści by podziałały one w aplikacji nalistnej, korzenie jednak pracują pełną parą i ta droga stymulacji będzie bardziej odpowiednia.

Kolejno należy zapewnić truskawkom komfort pod kontem odżywiania czyli zawartości składników odżywczych w glebie. Jeżeli po przemarznięciu truskawki straciły cześć zimowych zapasów to będą musiały teraz wszystko wyprodukować od nowa, a do tego potrzeba substancji odżywczych. Nie ma zatem co czekać z nawożeniem doglebowym bo lepiej żeby to nawóz czekał w ziemi na roślinę niż żeby wygłodniała roślina czekała na dostawę składników pokarmowych. W wiosennym bezchlorkowym nawożeniu można sięgnąć np. po kompleksowy nawóz Blue Complex

Dodatkowym wsparciem w nawożeniu mineralnym roślin będzie zastosowanie produktu Bakto ProFos. Zawarte w nim bakterie Bacillus megaterium będą stymulowały uwalnianie składników zawartych w glebie, będących w formie nieprzyswajalnej dla roślin do tych łatwo dostępnych. Aplikacje można być przeprowadzić przy pomocy opryskiwacza, ale również jako dodatek do kwasów humusowych aplikowanych przy pomocy fertygacji (produktów zawierających bakterię nie łączymy z produktami miedziowymi i siarkowymi). Po aplikacji takiej mieszaniny lub produktu solo warto przepłukać linie kroplujące.

Stop

I na koniec warto wspomnieć, że zmęczone zimą rośliny będą bardziej cierpiały pod wpływem nieracjonalnego stosowania herbicydów. Zatem na uszkodzonych plantacjach należy herbicydom powiedzieć Stop, chyba że mowa o selektywnych graminicydach zawierających substancje takie jak kletodym zawarte w produkcie np. Select Super. Te można zastosować, ale jak najszybciej puki to masa liści jest jeszcze niewielka.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Chemirol



Poprzedni artykułMaliny i truskawki o tydzień wcześniej niż przed rokiem
Następny artykułChiny gigantem borówkowym?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj