Tanieją polskie mrożone truskawki

W reakcji na obniżki cen truskawek w relacji do poprzedniego sezonu, spowodowanej w głównej mierze zwiększeniem się krajowych zbiorów, w znacznym stopniu obniżyły się również ceny truskawek mrożonych pochodzących z Polski.

Zgodnie z danymi agra-net.com, spadek cen truskawek odm. Senga Sengana (II kl. niekalibrowane, w opakowaniach 1×25 kg) na przestrzeni ostatniego miesiąca wyniósł ponad 20%. Obecnie (24 czerwca) cena kształtuje się na poziomie 1,20 euro/kg, podczas gdy miesiąc temu wynosiła 1,55 euro/kg. Foodnews wskazuje że może być to również spowodowane chęcią pozbycia się przez krajowych eksporterów zalegających zapasów mrożonych truskawek z 2012 roku. Wcześniej, z powodu wysokich cen, popyt na truskawki z Polski był dość niski. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że truskawki wyprodukowane w roku poprzednim sprzedawana są w cenach na poziomie 1,20 euro/kg, dla wielu producentów oznaczać to może sprzedaż poniżej kosztów produkcji. W minionym sezonie w niektórych momentach przetwórcy skupowali surowiec po cenie ponad 5 zł/kg, co przy obecnym kursie EUR/PLN (dane NBP) oznaczało cenę 1,16 euro/kg. Rentowność produkcji truskawek mrożonych wydaje się być ważnym zagadnieniem również dłuższej perspektywie. Zwłaszcza w aspekcie wzrastającej presji kosztowej po stronie produkcji surowca (rosnącą koszty pracy) czy też zmian strukturalnych zaznaczających się zmniejszaniem powierzchni upraw z przeznaczeniem na przemysł na rzecz upraw truskawek deserowych. Może to być przyczyną potencjalnych problemów w skutecznym konkurowaniu z innymi krajami, oferującymi truskawki na rynek europejski, takimi jak chociażby Maroko.

Niemniej, obecnie ceny mrożonych truskawek z Maroko, czy też˙ Chin znajdują się w odwrotnym trendzie w stosunku do produktów polskich. W tym drugim przypadku może być to spowodowane oczekiwaniem niekorzystnych zbiorów w bieżącym sezonie. Na przestrzeni minionego miesiąca cena mrożonych truskawek z Państwa Środka wzrosła o 3,3% do poziomu 1,55 USD/kg, podczas gdy marokańskich (Camarosa) o 3,3% do 1,20 euro/kg. Poziom cen truskawek z tych trzech krajów nie różni się zatem istotnie, tak jak to miało miejsce jeszcze kilka tygodni wcześniej. Ocenia się, że mrożone truskawki z Polski mogą kształtować się na również takim poziomie w najbliższych tygodniach.

Źródło: AgroTydzień nr 296, BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here