Jesienią nie brakuje pracy w szkółkach roślin jagodowych. Trwają wysyłki roślin do plantatorów, którzy właśnie teraz realizują swoje nasadzenia. Dotyczy to m.in. jagody kamczackiej, w przypadku której, jesienny termin sadzenia roślin jest dosyć korzystny. Tak więc w szkółce Tomasza Michalskiego, położonej w Skierniewicach, pracy nie brakuje. Rośliny jagody kamczackiej są sortowane i przygotowywane do wysyłek, klientów na taki materiał nie brakuje.
Sadzonki jagody kamczackiej
Szkółka Tomasz Michalski specjalizuje się w produkcji wyłącznie materiału szkółkarskiego jagody kamczackiej. Jesień to czas intensywnej pracy. Każdego dnia kolejne partie roślin przygotowywane są do wysyłek – tygodniowo jest 30-50 tys. roślin. Są to głównie rośliny w doniczkach P9, ale w ostatnim czasie zainteresowaniem cieszy się też wyrośnięty materiał bezpośrednio z wielodoniczek. Roślinami w wielodniczkach zainteresowani są plantatorzy, którzy zakładają duże plantacje i sadzą rośliny sadzarkami karuzelowymi. Do tego najlepsze są właśnie rośliny z wielodoniczek, które po przycięciu wiosną bardzo ładnie się krzewią i szynko przekorzeniają – informuje Tomasz Michalski. Taki materiał jest też chętnie kupowany przez tych plantatorów, którzy przesadzają rośliny do doniczek 1,5 l i po roku uzyskują rośliny mocno rozbudowane i dobrze rozkrzewione. Takie jednak muszą być sadzone na plantacje ręcznie, co wymaga sporych nakładów pracy.
Jak informuje Pan Tomasz zainteresowanie roślinami jagody kamczackiej jest ciągle duże, zarówno na krajowym rynku, ale też pod względem eksportu. W tym sezonie spore partie roślin trafiły do Francji, Szwajcarii i na Chorwację, kolejne zamówienia spływają z Kaliningradu i Abchazji.
Wśród odmian największe zainteresowaniem cieszą się takie odmiany jak ‘Klon 44’, ‘Honeybee’, ‘Vostorg’, ‘Wojtek’ i ‘Zojka’. Te dwie ostatnie odmiany okazują się póki co najlepszym standardem na plantacje pod zbiór kombajnowy z przeznaczeniem owoców na przemysł.
Owoce jagody kamczackiej ciągle poszukiwane
Firma Tomasza Michalskiego w kooperacji z grupą Fresh Fruit weźmie udział w II Konferencji Kamczackiej (9 listopad 2017), głównie pod kątem zdobycia kontaktów z dostawcami owoców. Mamy już pierwsze pozytywne doświadczenia ze sprzedażą jagody kamczackiej na świeżym rynku, ale też będziemy pozyskiwać owoce do mrożenia. Tu jednak pojawia się wiele wyzwań, związanych choćby z koniecznością zadbania o czystość owoców pod względem poziomów pozostałości pestycydów – informuje Tomasz Michalski. Owocami z Polski są zainteresowani duzi odbiorcy z całego świata, ale oczekują by były to owoce najwyższej jakości, bez pozostałości pestycydów. To wymaga wspólnego wypracowania programów ochrony i nawożenia, które pozwolą uprawić jagodę kamczacką w taki sposób, by utrzymywać rośliny w dobrej zdrowotności i kondycji, uzyskiwać zadowalające plony, jednocześnie dbając o jakość wewnętrzną owoców. Mamy w tym już duże doświadczenie i będziemy się nim dzielić z producentami zainteresowanymi współpraca z nami – mówi Tomasz Michalski. Dobre perspektywy ma także rynek deserowy, gdzie po pierwszych próbach w tym roku, spore jest zainteresowanie jagoda kamczacką ze strony sieci handlowych. Tu preferowane będą odmiany o wysokiej zawartości cukrów (minimum 14°Brix) i bez wycieku soku z owoców.
Na Konferencji Kamczackiej trzeba być
Konferencja Kamczacka to nie tylko solidna porcja najnowszej wiedzy o uprawie jagody kamczackiej, ale również możliwość nawiązania ciekawych kontaktów z odbiorcami, szkółkarzami, czy innymi firmami dostarczającymi środki do produkcji. To jest spotkanie fachowców, o którym producenci innych branży mogą marzyć. Tu przyjeżdżają plantatorzy, firmy poszukujące owoców, dostawcy środków produkcji – wszyscy są w jednym miejscu, z wszystkimi można się spotkać i porozmawiać. Takie kontakty i znajomości są czasem bezcenne i w dużym stopniu ułatwiają prowadzenie biznesu. Dlatego już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych 9 listopada na nasze stoisko podczas II Konferencji Kamczackiej w Hotelu Mazurkas – podkreśla Tomasz Michalski.
Zainteresowanych udziałem w Konferencji zapraszamy do rejestracji –http://www.konferencjakamczacka.pl/rejestracja/