W Polsce od paru lat widać rosnące zainteresowanie sadowników, szkółkarzy oraz przetwórców świdośliwą olcholistną. To nowy w naszym kraju gatunek krzewów owocowych, dający szansę na dywersyfikację produkcji, wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarstw ogrodniczych. Świdośliwa olcholista jest uprawiana na dużą skalę i ze znakomitymi wynikami m.in. w Kanadzie. Celem autorów książki jest popularyzacja tej rośliny także w Polsce. Twórcy publikacji – prof. Stanisław Pluta, prof. Edward Żurawicz oraz dr Danuta Kucharska – prężnie działają w środowisku naukowym i od lat zajmują się problematyką hodowli roślin. Tym razem prezentują wyniki własnych doświadczeń odmianowo-wdrożeniowych nad świdośliwą olcholistną.
Badania prowadzone w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach (k. Skierniewic), gdzie założono jedną z pierwszych w kraju plantacji świdośliwy, pokazały, że roślina dobrze sobie radzi w polskich warunkach klimatycznych i glebowych. Obserwacje pozwoliły na dokładne zapoznanie się z biologią wzrostu i rozwoju rośliny, ocenę wartości owoców i ich przydatności do dalszego zagospodarowania, potencjału produkcyjnego krzewów w warunkach Polski środkowej oraz na wstępną ocenę możliwości maszynowego zbioru owoców przy użyciu kombajnu do porzeczki czarnej. Wyniki obserwacji dotyczących adaptacji rośliny, wytrzymałości na mróz, plonowania oraz wielkość i jakość owoców pozwalają patrzeć na świdośliwę olcholistną jako na bardzo obiecującą roślinę sadowniczą, znakomicie sprawdzającą się w polskich warunkach.
Zakładanie i pielęgnowanie plantacji, zbiór i zastosowanie
W publikacji pokazano, jak krok po kroku zająć się uprawą świdośliwy olcholistnej, od wyboru i przygotowania stanowiska poczynając, poprzez odpowiedni dobór odmian, pielęgnację, nawożenie, ochronę przed szkodnikami i chorobami, a kończąc na technikach zbioru oraz sposobach zagospodarowania owoców.
Owoce świdośliwy dojrzewają dość wcześnie, mają wysokie walory zdrowotne i są w miarę łatwe w uprawie, dlatego mogą uatrakcyjnić i poszerzyć asortyment produkowanych w Polsce owoców jagodowych. Autorzy proponują wykorzystanie świdośliwy nie tylko do bezpośredniej konsumpcji w stanie świeżym, do mrożonek, produkcji soków i przetworów, lecz także – ze względu na dużą zawartość cukru – do produkcji win czy mieszanek owocowych. Świdośliwa pokazuje więc wiele możliwości. Ta publikacja to doskonały, bo gromadzący w jednym miejscu wszystkie potrzebne wiadomości, poradnik dla osób zainteresowanych uprawą w Polsce tego obiecującego gatunku krzewów owocowych.
Wszystkich zainteresowanych zakupem tej publikacji odsyłam do naszego skelpu internetowego – kliknij i zamów już dziś.
Autorzy publikacji: Stanisław Pluta, Edward Żurawicz, Danuta Kucharska (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach)
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o.