Powierzchnia przeznaczona pod uprawę truskawek w regionie Huelva na zbiory w sezonie 2021/22 wynosi około 6770 hektarów. Areału uprawy truskawek wzrósł zatem o 1% w stosunku do ubiegłego sezonu, kiedy nasadzenia oszacowano ok. 6700 hektarów. W tej uprawie dominują dwie odmiany ‘Fortuna i ‘Rociera’. Zajmują 48% powierzchni uprawy truskawek przeznaczonych na zbiory w sezonie 2020/21 w rejonie miasta Huelva.

W corocznym badaniu przygotowanym przez Ifapa Strawberry Group stwierdzono, że odmiany sprzedawane przez University of Florida i Strawberries New Materials (FNM) stanowią odpowiednio 31,1% i 16,5% powierzchni upraw w prowincji Huelva.

Raport Ifapa podkreśla, że zwiększa się liczba uprawianych odmian. Pozwala to uatrakcyjnić ofertę i lepiej planować produkcję, która może być w ten sposób lepiej dostosowana do oczekiwań rynku.

Ifapa zaznacza również, że wybór odmiany do sadzenia w każdym sezonie jest nadal jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę w uprawie truskawek. Poszukiwanie najciekawszego, najkorzystniejszego składu odmianowego i, jeśli to możliwe, najbardziej wyjątkowego oraz niepowtarzalnego, to cel, do którego dążą producenci, zwłaszcza ci najodważniejsi.

Ewolucja

Choć w uprawie od kilku sezonów dominują dwie odmiany (‘Fortuna i ‘Rociera’), to w ostatnich latach ich pozycja w nasadzeniach lekko słabnie. W okresie 2018-2019 udział tych dwóch odmian w nasadzeniach stanowił 75,4%, w latach 2019-2020 – 61,8%, w 2020-2021 – 56,7%, a w obecnym sezonie wartość ta wynosi 47,5%.

Doskonałej jakości truskawki odmiany Rosiera

W strukturze nasadzeń w przedziale 1,5-10% w dwóch poprzednich sezonach było 5 odmian. Natomiast, w bieżącym sezonie ich liczba wzrosła do 9.

Inne odmiany w nasadzeniach

Odmiany ‘Primoris’ i ‘Rabida’, również mają malejącą udział w nasadzeniach. W przypadku tegorocznej uprawy odmiany ‘Primoris’ jej udział w nasadzeniach stanowi 0,9%. To znaczna różnica w porównaniu do 1,3% w ubiegłym roku i 2,3% rok wcześniej.

‘Rabida’w nasadzeniach ma udział na poziomie 2,2%, podczas gdy w latach 2020/2021 miała 4,4%, co jest wartością niższą niż 6,1% zarejestrowane w sezonie 2019/2020.

Strawberries New Materials SA wprowadził do powszechnej uprawy nową odmianę o nazwie ‘Marisma’, która w pierwszym roku swojej uprawy zajęła już 1,7% areału przeznaczonego pod truskawek.

W grupie odmian Plant Sciences, wyróżnia się ‘Inspired’, staje się ważną pod względem uprawy odmianą, mająca 5% udział w strukturze nasadzeń. Druga ważna odmiana z tego programu hodowlanego to ‘Victory’. W tym roku jej udział w strukturze nasadzeń wzrósł z 2,4% do 5,2% obecnie.

Odmiana ‘Calinda’z firmy Fresh Forward Inc ponownie nieznacznie zwiększyła swoją popularność, podobnie jak w zeszłym roku. Aktualnie obszar jaki zajmuje to 6,2%, w minionym sezonie było to 5,4% i 4,9% w sezonie 2019/2020.

Jak potwierdzono w ostatnich sezonach, nadal rośnie zainteresowanie odmianą ‘Palmerita’ z firmy Masiá Ciscar SA, która z 5% udziału w nasadzeniach w sezonie 2019/20 wzrosła do 6,1% w tym roku. Również odmiana ‘Leticia’ z tej samej firmy zyskuje na znaczeniu. Jej udział w rynku wzrósł z 1,2% do 2,8% w trwającym sezonie.

Odmiana ‘Marimbella’, z włoskiej firmy Nova Siri Genetics SRL zyskuje na swoim udziale w nasadzeniach, w trwającym sezonie ma 3% udział, w porównaniu do zeszłego okresu – wartość poniżej 1%.

‘Limvalnera’ z firmy hodowlanej Limgroup BV również była obecna w minionym sezonie, podobnie jak ‘Marimbella’ mająca swój udział na poziomie ok. 1%. W tym roku jej udział w strukturze odmianowej szacowany jest na około 1,6%.

Wybitne rynki odmianowe

Odmiany z firm hodowlanych University of Florida i Strawberry New Materials SA mają największy udział (53,5%) w strukturze odmianowej w regionie Huelva. Z pierwszej z firmy pochodzi ‘Fortuna’, która ma 31,1% udział w całym areale uprawowym. Natomiast pochodząca z drugiej firmy hodowlanej ‘Rociera’ ma 22,4%. 

Z pozostałych firm hodowlanych, wyróżnia się Masiá Ciscar SA, której odmiany zajmują 9,8% areału przeznaczonego w tym sezonie pod truskawki, Fresh Forward Inc – 6,9% oraz Nova Siri Genetics SRL – 4,9%.

Należy zwrócić uwagę na niewielki wzrost współudziału firm Planasa i Limgroup BV. W tym roku mają odpowiednio 1,8% i 1,6% udziału w strukturze uprawianych w Huelvie odmian.

Grupa Ifapa Strawberry zauważa w swojej pracy obecność nowych firm hodowlanych, które w przyszłości mogą mieć coraz ważniejsze znaczenie. Zalicza do nich takie firmy jak: Innofrut SL, Consorzio Italiano Vivaisti, Geoplant Vivai i Berries del Oeste SL.

Źródło: Agrodiario Huelva

Poprzedni artykułCzy da się jeszcze zarobić na borówce? (cz. II)
Następny artykułJak skorzystać z promocji w 2022 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj