Specjalizacja – krzewy jagodowe

Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz (w środku) z osobami koordynującymi pracę w ich firmie
Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz zlokalizowane jest w miejscowości Waganowice koło Słomnik, powiat krakowski. Szkółka ta została założona przez Paulinę i Mirosława Popowiczów w 2010 roku i bardzo szybko wyspecjalizowała się w produkcji roślin jagodowych w doniczkach p9.

Ta stosunkowo młoda szkółka specjalizuje się w rozmnażaniu roślin owocowych, wśród których dominują takie gatunki jak: borówka wysoka, jagoda kamczacka, malina, jeżyna, świdośliwa, żurawina wielkoowocowa, aronia, malinojeżyna, malinotruskawka i aktinidia. Uzupełnieniem oferty są krzewy ozdobne, takie jak lilaki, brzozy oraz nowość – lawenda. Szkółka kontenerowa w Gospodarstwie Ogrodniczym Waganowice zajmuje obecnie obszar 2 ha, całkowita powierzchnia gospodarstwa to ponad 7,5 ha. Materiał wyjściowy do rozmnażania przez mikrosadzonki w kulturach wielowarstwowych kupowany jest w Gospodarstwie Ogrodniczym Tadeusz Kusibab.

Szkółka kontenerowa w Gospodarstwie Ogrodniczym Waganowice
Szkółka kontenerowa w Gospodarstwie Ogrodniczym Waganowice

Jak informuje Mirosław Popowicz, w przypadku krzewów borówki wysokiej w ciągu ostatnich 5 lat zaszły pewne zmiany w doborze odmian. W pierwszych latach działalności firmy największym zainteresowaniem cieszyły się takie odmiany jak: 'Bluecrop’, 'Patriot’ i 'Bluegold’. Obecnie podstawową odmianą stał się 'Duke’. Duże znaczenie w produkcji tego gospodarstwa, a także strukturze polskich plantacji mają takie odmiany jak: 'Chandler’, 'Spartan’, 'Bluecrop’ czy 'Erliblue’. W naszej ofercie znajdują się również prawnie chronione odmiany borówek, takie jak: 'Aurora’, 'Draper’, 'Huron’ i 'Liberty’, których sprzedaż cały czas się zwiększa. Materiał szkółkarski borówki amerykańskiej odmian północnych oferowany jest wyłącznie w doniczkach p9 (0,5 l pojemności), w których oferowany jest wyłącznie materiał roślinny jednoroczny.

Sadzonki jagody kamczackiej - Honeybee
Sadzonki jagody kamczackiej – Honeybee

W ostatnich latach silnie rozwinęła się sprzedaż krzewów jagody kamczackiej, który to gatunek według szkółkarzy umacnia swoją pozycję w produkcji szkółkarskiej. Dobre odmiany i zapotrzebowanie na owoce tego gatunku sprawia, że będzie stawał się również ważną uprawą na krajowych plantacjach towarowych, z których owoce trafiają do bezpośredniej konsumpcji oraz do przetwórstwa. W ofercie Gospodarstwa Ogrodniczego Waganowice dominują odmiany kanadyjskie oraz rosyjskie, które już potwierdziły swoją przydatność na plantacjach towarowych.

Sadzonki jagody kamczackiej w doniczkach p9 przygotowywane do wysyłki
Sadzonki jagody kamczackiej w doniczkach p9 przygotowywane do wysyłki

Według Mirosława Popowicza, gatunkiem, którego, produkcja w ostatnich dwóch latach nabiera znaczenia w jego gospodarstwie jest malina. W przypadku tego gatunku do nabycia w szkółce jesienią były jeszcze rośliny odmian 'Polana’ oraz 'Tadmor’. W kolejnym sezonie będzie tutaj można nabyć sadzonki doniczkowane takich odmian jak 'Polka’, 'Radziejowa’, 'Sokolica’, 'Laszka’, 'Erika’, 'Tadmor’, 'Tulameen’ i 'Polana’. W przypadku tych odmian, w związku z terminami technologicznymi, zamówienia na materiał nasadzeniowy warto składać wcześnie, już w zimie. Umożliwi to odbiór sadzonek w maju lub czerwcu. Termin sadzenia późnowiosenny pozwala na uzyskanie pierwszych zbiorów owoców odmian „jednorocznych” już w roku posadzenia, nawet w uprawie gruntowej. W przypadku odmian owocujących na pędach „dwuletnich”, udaje się z powodzeniem wyprowadzić zadowalającej długości pędy, które będą obficie owocować w kolejnym roku po posadzeniu – informuje Mirosław Popowicz. Malina, jak informuje Paulina Kusibab-Popowicz, zaczyna się cieszyć tak dużym zainteresowaniem, że w przypadku niektórych odmian, zamówienia na materiał nasadzeniowy są składane nawet rok przed planowanym terminem odbioru sadzonek.

Sadzonki malin - odmiana Tadmor
Sadzonki malin – odmiana Tadmor

W ofercie waganowickiej szkółki są także odmiany jeżyn, takie jak: 'Navaho’, 'Black Satin’ i 'Triple Crown’. Nowością w ofercie jest wczesna, plenna odmiana 'Arapaho’. Jej owoce dobrze znoszą transport, są bardzo smaczne i, co ważne odmiana ta ma dobrze znosić naszą zimę. Pierwsze znaczące ilości roślin tej odmiany już trafiły na plantacje towarowe, dzięki temu w najbliższym czasie będzie można potwierdzić, miejmy nadzieję, jej przydatność do uprawy w naszych warunkach.

Rodzajem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem sadowników, jest świdośliwa, Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice oferuje takie odmiany jak: 'Sleyt’, 'Martin’, 'Hoeywood’, 'Northline’, 'Krasnojarskaja’ i 'Smokey’.

Jak informuje M. Popowicz, rodzajem, który traci znaczenie produkcyjne w tym roku jest aronia. W ofercie gospodarstwa nadal jest materiał doniczkowany, takich odmian jak 'Nero’, 'Viking’, 'Hugin’ oraz 'Aronia x mitschurini.

Uzyskanie i utrzymanie najwyższej jakości i atrakcyjności oferty odmianowej, budowa własnej marki, oto nasz cel – stwierdzają zgodnie Paulina i Mirosław Popowiczowie.

Więcej zdjęć w galerii

waganowicePoprzedni artykułRośliny jagodowe w p9
Następny artykułJak sadzić aronię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj