W gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach nieprzerwanie trwa projekt Malinowe Factory. W tegorocznej edycji w jednej z kwater sprawdzane są możliwości uzyskania plonu w terminie letnim z malin odmian tzw. jesiennych. Jak przyznaje właściciel plantacji, gdyby chcieć przestrzegać ściśle zasad prowadzenia takiej plantacji, to rosnące tu rośliny byłyby już zlikwidowane. Jednak koniunktura na rynku owoców deserowych sprawiła, że podjęta zostanie tu próba pozyskania wczesnych owoców. Jeżeli kondycja roślin będzie dobra po zbiorze, być może także maliny zrywane będą od sierpnia do późnych tygodni jesiennych, czyli w zwyczajnym dla tej puli odmian terminie.

Pomaga Timac Agro Polska

Lustrację wspomnianej we wstępie kwatery, w której rosną odmiany ‘Enrosadira’, Polonez’ i ‘Poemat’ odbyli kilka dni temu wspólnie dr Paweł Krawiec i Bartłomiej Drzazga z Timac Agro Polska. Oglądali rośliny przygotowywane do piątego już cyklu produkcyjnego, raczej niespotykanego w produkcji tunelowej. Jednak ich kondycja wzbudzała optymizm. Pędy dobrze zniosły zimę, podjęły energicznie wzrost na wiosnę. Liczba kwiatostanów także rokowała na przyzwoity zbiór letni. Aktualnie realizowany jest tu program nawożenia ułożony przez doradców Timac Agro Polska. Pod koniec kwietnia podaliśmy tutaj pierwszą dawkę nawozu Fertiactyl Starter. Aktualnie zwilżamy glebę przygotowując ją do kolejnego zastosowania tego nawozu. Oprócz tego, że ruszyliśmy już z fertygacją, to także stosujemy rozwiązania wspomagające procesy życiowe malin nalistnie. Mam na myśli zwłaszcza Maxifrut – to ważny element budowy jakości handlowej owoców, już od etapu ich zawiązywania. Co warte podkreślenia, może on być stosowany łącznie z fungicydami – informował w Karczmiskach B. Drzazga.

Zbiór tylko letni, czy może także jesienny?

Ten dylemat rozstrzygnie cena malin w tym roku oraz kondycja roślin w późniejszej fazie sezonu. Obecnie stan malin jest dobry. Z uwagi na poprawny rozwój generatywny podjęliśmy decyzję o wyeliminowaniu odrostów, by zaoszczędzić tym pędom które wydadzą niebawem owoce konkurencji o składniki pokarmowe. Ale już teraz widać, że liczba kolejnych odrostów, zwłaszcza tam gdzie stosowany był Fertiactyl Starter jest duża, więc możliwe, że pokusimy się o pełny cykl produkcyjny, a więc letnio-jesienny – mówił w rozmowie z B. Drzazgą, właściciel plantacji dr P. Krawiec.

B. Drzazga (z lewej) i dr P. Krawiec w trakcie obchodu po plantacji

Zapraszamy na film

Cała rozmowa obu specjalistów zarejestrowana została w formie niedługiego filmu. Zapis ten znajduje się poniżej. Oglądając ten materiał można dowiedzieć się więcej o motywach poszczególnych decyzji, a także naocznie przekonać się o kondycji roślin:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułAronia zawiązuje owoce – co teraz?
Następny artykułXXIII Międzynarodowe Sympozjum KUPS – wielki powrót

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj