Choroby borówki – stan zagrożenia


Na większości plantacji borówki wysokiej w Polsce trwa kwitnienie. W tym roku rozpoczęło się ono później niż w minionych latach a przy panujących warunkach, zapowiada się że może być dosyć długi. To wskazuje na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na dobre zabezpieczenie kwiatów przed szarą pleśnią jak również antraknozą borówki.

Warunki panujące w ostatnich dniach (opady deszczu, długo utrzymująca się zwilżenie liści) wybitnie sprzyjają infekcjom powodowanym przez Botrytis cinerea jak również Colletotrichum acutatum (antraknoza borówki). To właśnie infekcje, do których dochodzi w okresie kwitnienia ujawniają się często dopiero na etapie dojrzewania i zbiorów owoców, powodując wówczas znaczące straty w plonie, a przede wszystkim jakości owoców.

Największe ryzyko infekcji przez wyżej wymienione choroby wysteruje na plantacjach gdzie krzewy są rozrośnięte i często nadmiernie zagęszczone. Słaby przewiew, długo utrzymująca się wilgoć na roślinach jak również nieodpowiednia technika ochrony lub spóźnione zabiegi przyczyniają się do infekcji wywołujących szarą pleśń i antraknozę.

Kwitnienie może być rozciągnięte w czasie – podczas gdy kończy się kwitnienia na starszych pędach, zaczyna dopiero na pędach jednorocznych – odmiana ‘Bluecrop’

W tym sezonie, wygląda na to, że kwitnienie poszczególnych odmian będzie dosyć długie. W obrębie tej samej odmiany jest ono dosyć rozciągnięte w czasie i może wynosić nawet do 4 tygodni. Zwykle najwcześniej rozwijają się kwiaty na starszych pędach, podczas gdy te na pędach jednorocznych kwitną z nawet 2 tygodniowym opóźnieniem. Planując kolejne zabiegi trzeba zatem zwrócić uwagę, na dobre zabezpieczenie wszystkich rozwijających się kwiatów. Wzmożone działania będą potrzebne w okresach gdy panujące warunki pogodowe (opady deszczu, wysoka wilgotność powietrza, długo utrzymujące się zwilżenie roślin) wybitnie sprzyjają infekcjom powodowanym przez czynniki chorobotwórcze. W takich okresach kolejne zabiegi mogą być konieczne nawet co 5-6 dni.

 

alt
Objawy szarej pleśni na młodych pędach

B. cinerea jako sprawca szarej pleśni poraża nie tylko owoce, ale również pędy i liście. W przypadku porażenia kwiatów stają się one jasnobrązowe i zasychają. Bardziej narażone są tu te odmiany, u których trudniej opada okwiat. W konsekwencji już w czasie kwitnienia widać na roślinach porażone kwiaty lub młode zawiązki. W okresach intensywnych opadów objawy chorobowe można również obserwować na młodych pędach – wówczas zakrzywiają się w charakterystyczny kształt pastorału, stają się brunatne i zamierają.

Objawy szarej pleśni na zawiązkach

Antraknoza borówki staje się coraz bardziej uciążliwą choroba na wielu plantacjach. Najbardziej podatne na infekcje są kwiaty i dojrzewające owoce, a sprzyjają temu wysoka wilgotność powietrza lub opady deszczu i temperatura około 21°C. Infekcje, do których doszło w czasie kwitnienia często ujawniają się dopiero w okresie dojrzewania owoców. Te zaczynają się marszczyć od strony okwiatu, miąższ się zapada. Z czasem na skórce można dostrzec pomarańczowe zarodniki, które przyczyniają się do wtórnych infekcji.

alt
Owoce borówki z objawami antraknozy
alt
Owoce borówki z objawami antraknozy

Planując ochronę borówki przed tymi chorobami warto pamiętać o rotacji stosowanych preparatów, tym bardziej, że zakres środków możliwych do zastosowania jest już dość szeroki. Obecnie do zwalczania szarej pleśni zarejestrowane są fungicydy Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Rovral AquaFlo 500 SC, Dymas oraz preparat biologiczny Polyversum WP. Antraknozę zwalcza również Switch 62,5 WG oraz Polyversum WP, jak również ogranicza tę chorobę preparat Signum 33 WG. Z praktycznych obserwacji wynika, że skuteczną ochronę borówki można uzyskać wykonując około 3-4 zabiegi fungicydowe w czasie kwitnienia, dodatkowo zabezpieczając owoce przed zbiorami środkiem Polyversum WP, pamiętając o zasadach dotyczących poprawnego stosowania tego biologicznego preparatu.





Poprzedni artykułSkórzasta zgnilizna truskawki – Komunikat XIII dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 21.05.2015
Następny artykułNowe możliwości w uprawie czarnej porzeczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj