Sezon na egipskie truskawki w pełni

Tegoroczna kondycja truskawek na wybranych plantacjach w Egipcie

W połowie listopada oficjalnie rozpoczął się eksport świeżych egipskich truskawek. Na tegoroczne ceny wpływają wysokie ceny transportu. Jakość owoców jest bardzo dobra. Na plantacjach jest coraz więcej nowych odmian mających smaczne owoce. Wyższe, niż w minionych latach nasadzenia zapowiadają też większe zbiory. Warto też zapoznać się z cenami tych owoców jakie ustalone są na ten tydzień.

Uprawa truskawek w Egipcie rozpoczyna się w sierpniu, a zbiory dwa miesiące później i trwają przez siedem miesięcy. Tegoroczna pogoda sprzyjała uprawie, a jakość owoców z rozpoczętych zbiorów jest bardzo dobra. Jak informuje Amr Kadah z Fruit Kingdom for Export, egipskie truskawki trafiają obecnie do 50 krajów na świecie. Najważniejsze rynki zbytu dla tych owoców to: Belgia, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja, Holandia, Francja, Irlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Malezja.

Fruit Kingdom jako firma spodziewa się w tym roku zwiększyć wolumeny eksportu zarówno świeżych, jak i mrożonych truskawek. Związane jest to ze wzrostem areału uprawy tych owoców. Jak informuje A. Kadah powierzchnia upraw truskawek w Egipcie w tym roku wzrosła do ponad 40 tysięcy akrów (1 akr = 0,404 ha). Spodziewamy się więc, że w tym sezonie eksport naszych świeżych truskawek wzrośnie do ponad 30 tys. ton. Dodatkowo mamy również sezon eksportowy truskawek mrożonych. On rozpoczyna się w lutym każdego roku bezpośrednio po zakończeniu eksportu truskawek świeżych. Spodziewam się, że w tym roku wielkość eksportu przekroczy 200 000 ton – informuje A. Kadah.

Zważywszy na wysoki popyt na truskawki egipskie w wielu krajach, spodziewamy się bardzo dobrego sezonu w tym roku. Produkt był rozwijany, aż dotarliśmy do najlepszych istniejących odmian, takich jak odmiany ‘Sweet Sensation’, ‘Fortuna’ i ‘Festival’. Te odmiany są smaczne, mają dobry aromat i poziom Brixa sięgający 9% – dodaje A. Kdah.

Równocześnie, niektórzy europejscy importerzy egipskich truskawek, narzekają na trudności z dostępnością odpowiedniej przestrzeni ładunkowej w transporcie lotniczym. Drugi problem to wysokie ceny transportu lotniczego. To wszystko może wpływać na dostępność egipskich truskawek na międzynarodowych rynkach. Z informacji przedstawianych przez inne duże egipskie firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą truskawek wynika, że przewidując problemy związane z transportem w sezonie 2021/22 poziom nasadzeń w tych grupach utrzymano na ubiegłorocznym poziomie.

Jak informuje Amr Kadah obserwowane jest duże zainteresowanie egipskimi truskawkami z Europy oraz krajów Zatoki Arabskiej. Cena truskawek w tym tygodniu w Kairze to 7 USD/karton 2,5 kg. Za takie owoce w Polsce trzeba już zapłacić na lotnisku 14 USD/karton 2,5 kg. Cena mrożonych truskawek w klasie ekstra, pakowanych w kartony 10 kg za 1000 kg w tym tygodniu wynosi 1100 USD.

Jak będzie dalej układał się sezon na egipskie truskawki oraz jak dostępność przestrzeni lotniczej oraz wzrost cen transportu wpłyną na atrakcyjność tych owoców na europejskich rynkach pokażą najbliższe tygodnie.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here