Sezon jagodowy coraz bliżej (cz. I) – truskawki




Firma POL-OWOC Sp. z o.o. z Opola Lubelskiego zorganizowała 11 lutego w Opolu Lubelskim dla swoich dostawców szkolenie dotyczące uprawy roślin jagodowych. Swoją wiedzą podzielił się ze słuchaczami dr Paweł Krawiec (UP Lublin / Horti Team) omawiając zagadnienia z agrotechniki i ochrony roślin jagodowych oraz wiśni. W szkoleniu uczestniczyli również przedstawiciele firm: Grupa Azoty S.A., Amagro, Sumiagro Poland oraz Arysta LifeScience.

Firma POL-OWOC Sp. z o.o. istnieje na rynku od 2003 roku i zajmuje się produkcją schładzanych oraz mrożonych owoców. Wyroby w większości produkowane są na eksport dlatego muszą spełniać wysokie wymagania jakościowe. Do produkcji pozyskiwane są owoce takie jak agrest, truskawka, malina letnia i jesienna, porzeczka czerwona i czarna, wiśnia oraz czarny bez. Firma posiada certyfikaty ISO 22000 oraz certyfikat koszerny. Od tego sezonu firma będzie dysponować również certyfikatem BRC Standard.

Dr Paweł Krawiec (UP w Lublinie/Horti Team)

Kilka słów o ochronie truskawki
W ogólnej opinii truskawka nie jest uważana za zbyt wymagającą roślinę, ale w intensywnej produkcji, dla uzyskania wysokich plonów wymaga mądrze przygotowanego stanowiska oraz wielu zabiegów pielęgnacyjnych z ochrony i agrotechniki. Według dr Pawła Krawca najbardziej rozpowszechnioną chorobą grzybową truskawki jest szara pleśń. Infekcjom sprzyjają: wysoka wilgotność podczas kwitnienia, długie opady przed i w trakcie zbiorów, a także zbytnie zagęszczenie roślin. Gdy występują te czynniki należy bezwzględnie wykonać blok zabiegów przeciwko szarej pleśni, ponieważ wystarczy 14-18 godzin z czynnikiem infekcyjnym, by doszło do porażenia. Dużym wsparciem dla plantatorów podczas zwalczania szarej pleśni może być skorzystanie z modelu chorobowego szarej pleśni, informującego o prawdopodobieństwie wystąpienia infekcji. Korzystanie z takiego modelu pozwala na wybranie najlepszego preparatu do aktualnego poziomu ryzyka infekcji. Gdy infekcje są bardzo silne (powyżej 50%) wykorzystuje się preparaty o działaniu systemicznym, gdy poniżej 50% preparaty zapobiegawcze, a gdy około 0-5% produkty biologiczne. Informację o aktualnym zagrożeniu szarą pleśnią w różnych regionach Polski można znaleźć na stronie http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/. Program ochrony przeciwko szarej pleśni w truskawce można oprzeć w tym sezonie na 27 fungicydach chemicznych (zawierających 14 substancji czynnych). W tym sezonie pojawiły się dwie nowe rejestracje: Topsin M 500 SC oraz Yamato 303 SE do stosowania przeciwko szarej pleśni do pełni kwitnienia oraz nie więcej niż 1 raz w sezonie. Dodatkowo oprócz stosowania preparatów chemicznych dr P. Krawiec zachęcał do korzystania ze środków biologicznych w celu podniesienia skuteczności programu ochrony. Są to preparaty: Polyversum WP, Prestop WP, Serenade ASO oraz Vaxiplant SL. Wartym uwagi preparatem jest Vaxiplant SL, który skutecznie podnosi odporność roślin na choroby grzybowe. Zestaw preparatów do zwalczania mączniaka prawdziwego jest bardzo podobny jak na szarą pleśń. Dodatkowo można wykorzystać przy tej chorobie Discus 500 WG, Topas 100 EC, Domark 100 EC, Siarkol Extra 80 WP, Zato 50 WG oraz Amicarb SP.
Do zwalczania przędziorków na truskawce zarejestrowana jest abamektyna (Acaramic 018 EC, Safran 018 EC), Envidor 240 EC, Nissorun Srong 250 SC oraz Orus 05 SC. Nowością jest Floramite 240 SC (firmy Arysta LifeScience). Zaletami tego środka jest to, że działa na wszystkie stadia rozwojowe, także jaja i ma tylko jeden dzień karencji. Oprócz tego można stosować preparaty o działaniu mechanicznym jak: Siltac EC, Afik, Emulpar 940 SC, AgriTrap. Do ograniczania opuchlaka zarejestrowane preparaty to Mospilan M 500 SC oraz jego odpowiedniki, które stosuje się po zbiorze. Na kwieciaka malinowca dostępne preparaty to Decis Mega 50 EW, Pyrinex 480 SC, Mospilan 20 SP i jego odpowiedniki.
Podczas wykładu dr P. Krawiec wiele uwagi poświęcił chorobom pochodzenia glebowego, zagrażającym truskawkom oraz malinom. Gatunki, które zagrażają plantacjom truskawki to Phytophthora cactorum (zgnilizna korony truskawki, skórzasta zgnilizna owoców) oraz Phytophthora fragariae var. fragariae (czerwona zgnilizna korzeni truskawki). Natomiast na malinie wyizolowano już 18 gatunków Phytophtora spp. Dodatkowo plantacje malin są porażane przez Phytium spp. Wymienione patogeny łatwo rozprzestrzeniają się z materiałem szkółkarskim, a na plantacji ich błyskawicznemu rozwojowi sprzyjają m.in. źle zdrenowana gleba, okresowe zalewanie plantacji, gleby ciężkie i zwięzłe. Jeżeli na plantacji występują porażone rośliny należy je bezwzględnie usunąć. W wyniku porażenia systemu korzeniowego dochodzi do więdnięcia i zamierania roślin. Skuteczna ochrona powinna obejmować powinna obejmować już zabiegi na etapie przygotowania stanowiska. Bardzo skuteczne jest przeprowadzanie fumigacji gleby. Ogranicza to populację patogennych grzybów w glebie, dodatkowo obniża poziom zachwaszczenia. W pewnym zakresie zabiegiem fitosanitarnym może być wykonanie nawożenia nawozem azotowo-wapniowym Perlka (cyjanamid wapnia) w dawce 500 kg/ ha na około 30 dni przed założeniem plantacji.

Bartłomiej Sobaszek (Arysta LifeScience)

Ta część szkolenia łączyła się z wystąpieniem Bartłomieja Sobaszka z firmy Arysta LifeScience. Prelegent do odkażania gleby polecił preparat Basamid 97 GR (substancja czynna – dazomet). Jest to środek grzybobójczy w formie granulatu, który pod wpływem wilgoci zamienia się w gaz. Kompleksowo odkaża glebę w gruncie, a także pod osłonami wyniszczając grzyby chorobotwórcze, nicienie, nasiona chwastów oraz szkodniki glebowe. Zabieg wykonuje się raz na 3 lata. Należy go przeprowadzać jesienią pod koniec września lub października na bardzo wilgotną glebę.

Monika Adamczyk







Poprzedni artykułRegionalna Konferencja Malinowa już 24 lutego – zapraszamy do Poniatowej
Następny artykułJak korzystać z PROW?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj