Sadzonki do nowoczesnej uprawy malin i więcej

sadzonka plug plants
Gotowa do sprzedaży sadzonka plug plants

Agronom Berries Group, do której należą firmy Agronom Plants i Agronom Berries, to nowoczesne przedsiębiorstwo dostarczające na rynek zarówno sadzonki jak i owoce malin. Wyprodukowany tam materiał nasadzeniowy trafia do tych gospodarstw, w których liczy się wysoka jakość owoców ale i bardzo duża produktywność. Spełnienie takich celów jest intratne, ale wymaga wdrożenia kosztownych technologii. Nie ma tu więc miejsca na przypadkowość czy pomyłki. Sadzonki muszą być wysokiej jakości, która spełni oczekiwania plantatorów.

Jak produkowane są sadzonki?

Na stoły w specjalnie do tego celu przygotowanym tunelu wykonanym przez firmę Farmer z Bochni wykładane są korzenie malin. Dzieje się to w początkach stycznia. Następnie bezzwłocznie przysypuje się je podłożem kokosowym, które jest regularnie podlewane i nawożone. Po upływie 2-3 tygodni pojawiają się pierwsze przyrosty malin. Są one odcinane i dalej ukorzeniane w multiplatach. Bodźcem do tej inwestycji były oczekiwania naszych profesjonalnych odbiorców, którzy swe plantacje prowadzą w tunelach. Droga technologia wymaga sadzonek, które już w pierwszym sezonie wydadzą obfity plon, pozwolą na pełny zbiór. – mówi Krzysztof Sak z Agronom Plants. Jego zdaniem jedną z odmian, które doskonale nadają się do takiej uprawy w Polsce jest ‘Enrosadira’. Zaletą tej kreacji jest wczesność, ale i dobre wyeksponowanie owoców, które przyspiesza zbiory. Maliny mają też jasną barwę, co zwiększa ich konkurencyjność na rynku.

Na co zwrócić uwagę kupując sadzonki malin?

Przede wszystkim na to, czego z doniczki nie widać. Bryła korzeniowa nie może być przesadnio przekorzeniona, choć system korzeniowy powinien zapewniać sprawne pobieranie wody i składników odżywczych z podłoża. Nadmierna ilość korzeni w bryle sprawia, że po przesadzeniu na stałe miejsce roślina wymaga ok. 2 tygodni na adaptację, nie podejmuje w tym czasie wzrostu. – mówi K. Sak. Agronom Plants oferuje taki materiał nasadzeniowy już w drugiej połowie marca. Czas sadzenia jest bardzo ważny. W niektórych regionach Polski, tych zimniejszych, bezpieczniej jest wysadzić maliny w początku kwietnia.

Według K. Saka możliwe jest uprawianie malin z doniczek zarówno w tunelach jak i w gruncie. Niezwykle istotne jest jednak zapewnienie im nawadniania. Przebieg pogody w ostatnich sezonach dobitnie wykazał, że bez spełnienia tego warunku trudno liczyć na udaną produkcję. W uprawie w otwartych stanowiskach specjalista rekomenduje wysadzanie malin na lekko wzniesione zagony okryte agrowłókniną.

Komu sadzonki long cane?

Taki materiał nasadzeniowy także znajduje się w ofercie Agronom Plants. Należy z niego skorzystać planując uprawę malin na podwójny zbiór. W jednej doniczce o pojemności 2 l sadzone są dwie rośliny, które prowadzimy na dwa pędy. Powinny one osiągnąć ok. 150 cm wysokości. Materiał taki już w pierwszym roku pozwala uzyskać dwa zbiory. Po wysadzeniu roślin w marcu, pierwszy z nich rozpoczyna się już na początku czerwca i trwa przez okres 5-6 tygodni. Jednocześnie wyrastają z doniczki nowe pędy, które wydawać będą owoce począwszy od drugiej połowy lipca. Zbiory są więc praktycznie nieprzerwane aż do późnej jesieni – tłumaczy K. Sak.

Nie tylko sadzonki

Agromom Berries produkuje także owoce, które kierowane są do wymagających odbiorców. Obecnie produkcja malin odbywa się na areale ok. 20 ha, wyłącznie pod osłonami. Na ok. 80% tej powierzchni rośnie odmiana ‘Enrosadira’, a w pozostałej części uprawiana jest odmiana ‘Kwanza’. Co podyktowało takie decyzje? Co dzieje się z sadzonkami zimą? W jakim podłożu rosną? Jak prowadzić rośliny, by uzyskać najlepsze wyniki produkcyjne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w artykule pt.: „Zmiany koncepcji produkcyjnych”, który opublikowany zostanie na łamach czasopisma Jagodnik. Jednak już teraz można się dowiedzieć więcej o działaniach firmy Agronom Berries Group oglądając poniżej załączony film:





Poprzedni artykułMacfrut Digital: Włosi intensyfikują eksport owoców i warzyw do Chin
Następny artykułPrzygotowanie pasiek do zimy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj