Jagodowo w Hertegenbosch – ISFC (cz. I)

Sala konferencyjna podczas ISFC

Międzynarodowa Konferencja Jagodowa (International Soft Fruit Conference – ISFC) organizowana w Hertegenbosch w dniach 7-8 stycznia jak zawsze jest doskonałą okazją do zapoznania się z europejskimi trendami w produkcji truskawek i malin. W tegorocznej konferencji uczestniczyło około 70 firma i blisko 600 osób – producentów i operatorów europejskiego rynku jagodowego. Organizatorami tego wydarzenia są firmy: BVB Substrates (dostawca podłoży) oraz DLV Plant (międzynarodowa firma dostarcza).

Karel Bolckmans z Business Development Director, Special Fruit
Karel Bolckmans z Business Development Director, Special Fruit

Kierunki rozwój produkcji owoców miękkich w Hiszpanii i Portugalii omówił Karel Bolckmans z Business Development Director, Special Fruit. Z informacji jakie przedstawił wynika, że produkcja truskawek w Hiszpanii nieznacznie się zmniejsza, rośnie za to produkcja malin, jeżyn i borówek. Perspektywiczna jest również produkcja owoców jagodowych w Portugalii. Wszystkie te uprawy realizowane są przy coraz większym wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które pomagają w produkcji wysokiej jakości owoców oferowanych przez coraz dłuższy okres czasu.

Peter Melis z Centrum Badań Hoogstraten
Peter Melis z Centrum Badań Hoogstraten

Stosunkowo dużo informacji w tym roku dotyczyło jakości folii używanej w produkcji truskawek – informował o tym Peter Melis z Centrum Badań Hoogstraten oraz Elsner von Burkhard z Sachverständiger für Gartenbau. Rodzaj zastosowanej folii ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o produkcje zarówno owoców na zbiór przyspieszony jak i odmian powtarzających owocowanie. Bardzo często od zastosowanych filtrów UV oraz tego czy folia jest z kondensacją pary wodnej czy bez niej zależy nie tylko termin ale również jakość zbieranych owoców.

Cały czas szkodnikiem, który sprawia znaczące straty w produkcji owoców jagodowych jest Drosophila suzukii o której zwalczaniu w regionie Trento, w północnych Włoszech informował Alberto Grassi z Instituto agrario di San Michele all’Adige z Włoch. W ograniczeniu jej populacji korzysta się z różnych metod i produktów, są to chociażby: czarna folia rozkładana w międzyrzędziach na borówkowych plantacjach, stosowanie różnego rodzaju pułapek (najlepszą okazała się dotychczas pułapka Drosotrap z firmy Biobest). Możliwe jest już zastosowanie kilku rodzajów środków ochrony roślin, ekologiczne plantacje próbuje się z kolei zabezpieczać poprzez okrywanie ich siatkami o bardzo małych oczkach. Testowane są także różnego rodzaju programy oparte na nawożeniu, ale te w minionym sezonie dały średnio dobre efekty, jednak badania te będą kontynuowane w kolejnych latach. Obiecujące wydają się badana z zastosowaniem parazytoidów do zwalczania SWD. Cały czas wszyscy uczymy się biologii tego nowego szkodnika, której poznanie jest niezwykle ważne aby przygotować skuteczne programy zwalczania Drosophili suzukii – informował A. Grassi.

Niezwykle ciekawe wystąpienie o uprawie odmian powtarzających owocowanie i wpływu długości dnia na owocowanie tych odmiany przygotował Gianluca Savini, doradca agrotechniczny we włoskiej firmie Sant’Orsola. Okazuje się, że odmiany te i Włoszech mają coraz ważniejszą pozycje, wypierając z uprawy odmianę 'Elsanta’. Plonowanie tych odmian i termin zbierania owoców w dużym stopniu zależą od rodzaju sadzonek z jakich założona została upraw, a także temperatur panujących w okresie owocowania. W przypadku tych odmian należy zdać sobie sprawę z tego, że przestają inicjować nowe kwiaty jeśli temperatura przekracza 25oC.

 







Poprzedni artykułUprawa malin pod osłonami, cz. I
Następny artykułTSW 2016 – pierwszy dzień z rekordową frekwencją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj