Rośliny na potrzeby projektu Borówkowe Factory dostarczyły w sumie 3 szkółki: Fall Creek Farm & Nursery, In-Vitro Kusiba oraz Schrijnwerkers Plants. Oprócz tego hektarowa plantację w sąsiedztwie posadzono z roślin pochodzących ze Szkółki Krzewów Jagodowych Koter. Trzeba przyznać, że materiał ze wszystkich szkółek był bardzo wyrównany, co jednak zwróciło nasza uwagę?

W ramach projektu Borówkowe Factory, posadzonych zostało ogółem 14 odmian borówki wysokiej pochodzących z różnych szkółek. Celowo wybraliśmy odmiany, które są stosunkowo nowe w produkcji i nie zostały jeszcze przetestowane w Polsce. Na potrzeby projektu szkółka Fall Creek dostarczyła rośliny odmian Duke, Draper,Top Shelf, Blue Ribbon, Valor, Calypso, Clockwork, Cargo, Liberty, Last Call  i Aurora. Ze szkółek In-Vitro Kusibab dostarczone zostały rośliny odmian Duke, Bluecrop, Chandler, Liberty i Aurora, natomiast ze szkółki Schrijnwerkers Plants odmiany Duke, Draper, Megas Blue i Calypso. Nie bez powodu, w przypadku niektórych odmian, pochodzą one z różnych szkółek. Dodatkowo po sąsiedzku posadzono 1 ha plantację produkcyjną borówki z odmiany Duke, z roślin pochodzących ze Szkółki Krzewów Jagodowych Koter.

W ramach projektu Borówkowe Factory chcemy nie tylko porównywać różne odmiany, ale też ocenić je w ramach jednego genotypu, ale różnych źródeł pochodzenia. Dlatego w przypadku Duka mamy go aż z 4 szkółek, tak by ocenić czy wystąpią różnice w obrębie roślin rozmnażanych w różny sposób przez różne szkółki – wyjaśnia dr Paweł Krawiec.

Materiał do nasadzeń był bardzo wyrównany. Jeśli chodzi o część nadziemną rośliny miały po 3-4 pędy szkieletowe, a nawet więcej. W zasadzie były to rośliny nie wymagające dodatkowych zabiegów podczas sadzenia i po nim. Jedynie w przypadku niektórych odmian konieczne było wycięcie drobnych wiotkich pędów. Większość odmian miała już wykształcone pąki kwiatowe. W przypadku mocnych rośliny z 3-4 pędami, postanowiliśmy na części pozostawić kwiaty by ocenić czy owocowanie w pierwszym roku będzie miało wpływ na wzrost i rozwój wegetatywny roślin.  Bardzo ładnie prezentował się materiał pochodzący ze szkółki Fall Creek, gdzie w przypadku większości odmian, rośliny dzięki temu ze były kilka razy przycinane w szkółce, miały wykształcone dużo, wyrównanych pędów (6-10), które w zasadzie będą stanowiły już konstrukcję przyszłych krzewów. Przed sadzeniem sprawdziliśmy tez system korzeniowy roślin. Korzenie wypełniały całą objętość doniczek, ale były jasne i nie były zbyt zbite. Świadczy to o tym, że materiał jest odpowiedni, a rośliny nie rosły zbyt długo w doniczkach. Jeśli korzeni jest zbyt dużo w doniczce i oplatają one już dno pojemników, rośliny takie mogą się gorzej przyjmować po posadzeniu. Konieczne może wtedy rozluźnienie systemu korzeniowego, poprzez jego nacinanie.

Mariusz Padewski pokazuje jak powinna wyglądać dobrej jakości sadzonka borówki – ilość pędów i system korzeniowy w obrębie doniczki

Mariusz Padewski z Fall Creek zwraca uwagę jak powinny być posadzone rośliny na plantacji. Przede wszystkim nie powinny być sadzone zbyt głęboko, a podstawa pędów powinna być odsłonięta. Przestrzeń wokół bryły korzeniowej powinno się dokładnie obsypać ziemią, ale nie dogniatać zbyt mocno. Tak posadzone rośliny, w dobrze przygotowane wcześniej podłoże bardzo szybką się będą przyjmować i wznawiać dalszy wzrost.

Zapraszamy Państwa do śledzenia projektu poprzez stworzoną specjalnie podstronę https://jagodnik.pl/borowkowe-factory/ Będą tu zamieszczane wszystkie aktualne informacje, filmy, zalecenia. Zapraszamy po najnowszą wiedze z zakresu zakładania plantacji i nowoczesnej uprawy borówki. Zapraszamy do subskrypcji projektu, tak by otrzymywać najnowsze informacje o jego przebiegu:

Polityka prywatnosci *


Poprzedni artykułPrzymrozki – jak zabezpieczać rośliny w nadchodzącym tygodniu
Następny artykułZapowiada się trudny sezon dla aronii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj