Przygotowanie plantacji do kolejnego sezonu zaczyna się bezpośrednio po zbiorze owoców. Tam, gdzie stosowana jest fertygacja, konieczne jest wykonanie analizy wody, w celu stworzenia zaleceń nawozowych. Zarówno w kwestiach żywieniowych, jak i w prowadzonej po zbiorze owoców ochronie warto uwzględnić różnice odmianowe.
Truskawka jest gatunkiem, w którego przypadku wraz z plonem wynosi się duże ilości składników pokarmowych. Wysokie plony truskawek decydują się rok wcześniej. Dlatego ważne jest dobre odżywienie roślin po zbiorze – przypominał Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland lustrując plantację truskawek odmiany ‘Flair’ w trakcie jej owocowania w gospodarstwie „Kozacka Truskawka”. Tam też w tym roku realizowana była część projektu „Truskawkowych Inspiracji” poświęconych uprawie truskawek na przyspieszony zbiór.
W uprawie tunelowej bezpośrednio po zbiorze owoców warto zasilać truskawki nawozami wieloskładnikowymi, np. Kristalonem Niebieskim lub Czerwonym.
Aplikując Kristalon Czerwony warto również – jeśli w glebie brakuje wapnia – podawać saletrę wapniową YaraLiva Calcinit. Taki zabieg jest szczególnie ważny, jeśli na plantacji były wycinane liście, wraz z którymi wywozi się dużą ilość wapnia. Czasami na mało zagęszczonych plantacjach, gdy liście są w dobrej kondycji, celowe może być tylko częściowe usunięcie tych starych, nieproduktywnych. Powinno to stymulować wyrastanie nowych liści, aktywnych fotosyntetycznie. Po usunięciu liści warto, oprócz fertygacji, również dolistnie zasilić truskawki nawozem KristaLeaf Foto, co zintensyfikuje produkcję asymilatów.
Więcej o tym co odgrywa ważną rolę w dobry przygotowaniu truskawek do owocowania w kolejnym sezonie dowiecie się oglądając materiał filmowym:
W celu ustalenia precyzyjnych zaleceń nawozowych dostosowanych do konkretnej plantacji zapraszamy do kontaktu z Działem Doradztwa Ogrodniczego w firmie Yara
Więcej informacji dotyczących nawożenie truskawek znajdziecie na stronie firmy Yara poświęconej odżywianiu roślin jagodowych