Regionalna Konferencja Truskawkowa Agrosimex

Na spotkanie przybyło ok. 150 plantatorów truskawek



W dniu 17 lutego w miejscowości Ryszki odbyła się Regionalna Konferencja Truskawkowa, której głównym organizatorem była firma Agrosimex. Z plantatorami spotkali się także przedstawiciele firmy BASF, Koppert, Haygrove, Arysta, Sorter, MCMS Warka i Kubota. W spotkaniu udział wzięło ok. 150 plantatorów truskawek.

Agrosimex radzi jak z powodzeniem uprawiać truskawki

Barbara Błaszczyńska Agrosimex

Truskawka to gatunek, który ma bardzo wiele wrogów. W efekcie plony często z potencjalnych wynoszących 25-30 t/ha spadają do poziomu w ekstremalnych sytuacjach wynoszących jedynie 10% tego poziomu. Produkcja intensywna wiąże się z wykorzystaniem kwalifikowanych sadzonek truskawek, ściółkowaniem, zapewnieniem pełnej ochrony chemicznej przeciwko szkodnikom, chorobom i chwastom, kontrolowanemu nawożeniu, nawadnianiu lub fertygacji. Zapewnienie plantacji zdrowotności umożliwiającej pozyskanie wysokich plonów było tematem przewodnim wystapienia Barbary Błaszczyńskiej z Agorsimex, pierwszego prelegenta Regionalnej Konferencji Truskawkowej w Ryszkach.

Pewne błędy czy zagrożenia można wyeliminować już na etapie zakładania plantacji. Musi ona zostać założona ze zdrowego materiału nasadzeniowego i najlepiej z odmian odpornych na choroby z którymi pojawiały się trudności w poprzednich latach. Należy przeanalizować jakie gatunki były uprawiane w kwaterze poprzednio i czy gleba jest odpowiednia dla truskawki. Czynnik, który ma znaczenie to także właściwe zagęszczenie sadzonek. – wyliczała Barbara Błaszczyńska z Agrosimex.  Dodała, że w późniejszym okresie pewnych problemów nastręcza optymalne nawożenie azotowe. Wiosną należy zastosować umiarkowaną ilość tego pierwiastka, by krzewy nie wybudowały nadmiernie pędów i liści, kosztem owoców. Jeżeli w glebie zawartość próchnicy jest ograniczona, to można zastosować preparat Rosahumus, który zawiera duże ilości kwasów humusowych, co czyni go szczególnie przydatnym na glebach lekkich. Po zbiorze owoce należy szybko schłodzić, aby zapewnić im odpowiednio długą trwałość pozbiorczą. Owoce powinny zostać schłodzone w okresie 2 godzin. Jeżeli w gospodarstwie nie ma odpowiedniej infrastruktury, to owoce należy bezpośrednio po zbiorze znieść w zacienione, chłodne miejsce.

Pakiet Jagodowy od firmy Arysta

Wojciech Binek podczas prelekcji

Podmiot ten w Ryszkach reprezentował Wojciech Binek. Wśród bardzo wielu produktów oferowanych przez tego producenta, część została ujęta w Pakiecie Jagodowym – w zestawie preparatów, których łączny zakup pozwala zaoszczędzić co najmniej 500 znalazło się 5 godnych uwagi produktów. Select Super 120 EC bezpiecznie dla krzewów zwalcza chwasty jednoliścienne. Skutecznie likwiduje na przykład wiechlinę roczną, która na niektórych plantacjach stanowi uciążliwy problem. Floramite 240 SC to nowy akarycyd. Posiada 1 dniowy okres karencji, ale wykazuje działanie następcze trwające 3 do 4 tygodni. Jest bezpieczny dla pszczół i trzmieli. Można go stosować także tam, gdzie prowadzona jest ochrona biologiczna, gdyż działa selektywnie. Pyrys 400 SC zwalcza szarą pleśń skutecznie nawet w niskich temperaturach. Jest też dość odporny na zmywanie, a dodatkową zaletą jest zaledwie 3 dniowy okres karencji. Calibra to biostymulator, który poprzez intensyfikację podziałów komórkowych sprawia, że owoce stają się bardziej wyrównane i większe, przez co można uzyskać wyższy plon i lepsze ceny.

Wojciech Binek także w części ekspozycyjnej udzielał informacji o produktach firmy Arysta

Vaxiplant SL to sprawdzony i uznany biologiczny preparat do ochrony truskawki. Wzmacnia ogólną odporność krzewów, ale nie ma tu żadnego okresu karencji. Warto korzystać z promocyjnych pakietów. Dziesięciu producentów, którzy zakupią i zarejestrują największą liczbę pakietów otrzymają od nas nagrodę w postaci zorganizowanej wycieczki w okolice Huelvy celem zwiedzenia profesjonalnych gospodarstw produkujących truskawki w tym hiszpańskim zagłębiu – informował uczestników Regionalnej Konferencji Truskawkowej Wojciech Binek. Promocją objęty został także Captan 80 WG. Przy zakupie odpowiednio dużej partii tych produktów część wydanych na nie pieniędzy jest zwracana plantatorom. Nabycie 1 beczki 100 kg wiąże się z otrzymaniem zwrotu w wysokości 500 zł lub otrzymaniem pakietu produktów o wartości 750 zł.

A może truskawki w tunelach?

Janusz Góra z firmy Haygorve opowiada o zaletach uprawy truskawek w tunelach foliowych

Uprawa truskawek w tunelach staje się coraz bardziej popularna. Pozwala nie tylko na uzyskanie większej ilości plonu ale i lepszą jego jakość. Haygrove oferuje konstrukcje ze stali o zwiększonej wytrzymałości. Wykorzystywane rury mają średnicę 40 lub 50 mm. Nogi są wkręcane w ziemię na 70-80 cm, więc całość można łatwo przestawić w inne miejsce w razie potrzeby. Żywotność folii dochodzi nawet do 10 lat w sprzyjających warunkach, jest ona objęta 36 miesięczną gwarancją.

Tunele Solo Gothic to konstrukcje całoroczne, ale dedykowane są głównie przyspieszonej produkcji truskawki wiosną. Ten efekt można polepszyć dzięki zastosowaniu transparentnej folii. Tunele zblokowane można polecić uprawie truskawki wczesnej, ale i powtarzającej owocowanie. Najwcześniejsze truskawki są tu o 5-6 dni później niż w przypadku konstrukcji solowej. Tunel zblokowany oferuje możliwość najlepszego wykorzystania areału uprawowego. W tunelach zblokowanych także istnieje możliwość zastosowania naw o kształcie gotyckim, bardziej wytrzymałych na opady śniegu. Instalacja rynien między nawami sprawia, że woda deszczowa nie dostaje się do tuneli zblokowanych. Zastosowanie folii Luminance rozprasza promienie słoneczne poprzez efekt dyfuzji. Obniża ona temperaturę wewnątrz tuneli latem o 5-7 stopni wobec panującej w słońcu na zewnątrz. Opóźnia ona owocowanie odmian powtarzających, co może polepszyć efektywność finansową sprzedaży. Efekt dyfuzji zauważalny jest w temperaturze dopiero powyżej 20 stopni. Inwestycja w tunele zwraca się poprzez wzrost plonowania wynoszący 15-25% wobec uprawy polowej oraz polepszenie jakości, co pozwala na uzyskanie lepszych cen. Tunele pozwalają też zapewnić ciągłość zaopatrzenia – rwanie można prowadzić także w deszczu przy okazji zapewniając bardziej stałe zajęcie pracownikom sezonowym, o których ostatnio coraz trudniej.

Poza konferencją, na której poruszono inne jeszcze zagadnienia, odbyła się też wystawa. Można było porozmawiać z doradcami z firm, które zorganizowały w Ryszkach swe stoiska z materiałami, produktami i maszynami:









Poprzedni artykułJagodowe przygotowania do nadchodzącego sezonu (cz. I) – maliny
Następny artykułV Konferencja Borówkowa 2017 – trzeba tam być!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj