Kończące się na wielu plantacjach zbiory borówki nie oznacza to wcale zaprzestania dbałości o plantacje. Właśnie teraz rozpoczyna się okres formowania pąków kwiatowych, które zapewnią plonowanie w kolejnym roku. Istotne jest dobre odżywienie krzewów. Ważne w tym okresie, jest również dostarczenie składników pokarmowych, które zostaną zmagazynowane w pędach i zapewnią dobry start roślin w następnym sezonie.

W momencie gdy kończą się zbiory borówki kluczowe staje się zadbanie do dobre odżywienie pędów. Poprzez zmianę pożywki i zastosowanie do fertygacji Kristalonu Brązowego (3-11-38) dostarczamy przede wszystkim potasu, przy bardzo znikomych dawkach azotu – podkreśla Michał Wojcieszek z Yara Poland. Nawóz ten zawiera dodatkowo schelatowane mikroelementy łatwo dostępne dla roślin. Takie nawożenie warto prowadzić do momentu gdy pędy zaczynają drewnieć liście stają się skórzaste a młode pędy jednoroczne kończą wzrost.

W tym okresie warto jeszcze prowadzić nawożenie pozakorzeniowe. Do tego celu Michał Wojcieszek poleca użycie mieszaniny 3 nawozów: Kristalon Zielony (3 kg/ha) + YaraVita CYNK F(1 l/ha) + YaraVita Bortrac (2 l/ha). Taki zabieg warto wykonać około 3 tygodnie po zakończeniu zbiorów. Pozwoli on dostarczyć mikroelementów wspomagających dobre zimowanie krzewów i ochronę przed niskimi temperaturami. Na około dwa tygodnie po zbiorach warto z kolei zastosować KristaLeaf FOTO. Nawóz wspomaga pracę liści a więc gromadzenie i magazynowanie składników pokarmowych, niezbędnych do dobrego startu roślin wiosną w przyszłym sezonie.

Do dyskusji na temat nawożenia borówki i nie tylko, zapraszamy podczas spotkania finałowego Borówkowego Factory 2022 już 2 września . By wziąć w nim udział należy dokonać REJESTRACJI.   

Przygotowanie borówki do spoczynku zimowegoPoprzedni artykułZapraszamy na XXI edycję DNI OGRODNIKA – Targi Międzynarodowe
Następny artykułMalinowe Factory – finał sezonu 2022, 3 września

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj