Przezimowanie plantacji czarnych porzeczek


W związku z pojawiającymi się informacjami na temat bardzo dobrego przezimowania plantacji czarnych porzeczek oraz pierwszych szacunków przyszłego plonowania Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek przedstawia poniżej stan faktycznych plantacji jaki stwierdzono w pierwszych dniach maja.

Zdaniem członków Stowarzyszenia informacje na temat dobrej kondycji wszystkich roślin po zimie są przesadzone i mało precyzyjne. Na plantacjach starszych (powyżej piątego roku) odmian 'Ben Alder’, 'Titania’ i 'Tiben’ zaobserwowano silne uszkodznia mrozowe pędów (50% pędów się nie rozwija fot. 1–6). Znacznie mniejsze uszkodzenia powstały w nasadzeniach poniżej piątego roku niezależnie od odmian, jednak i tam obserwowane są zaburzenia w przewodzeniu (przebarwienia na liściach).

Zdaniem zarządu KSPCP jakiegolwiek próby oceny plonowania plantacji na dzień dzisiejszy są przedwczesne i bezpodstawne. Kwitnienie krzewów czarnych porzeczek dopiero się rozpoczyna (odmiany wczesne: 'Triton’, 'Tisel’, 'Ben Nevis’) natomiast warunki pogodowe w ostatnich dniach były niesprzyjające. W niektórych regionach Polski przeszły gwałtowne burze i wystąpiły opady gradu, które wyrządziły bardzo duże szkody na plantacjach (fot. 10–16). Apelujemy do wszystkich o wstrzemięźliwość i rozsądek w wydawaniu przedwczesnych ocen.

Więcej zdjęć w galerii

Poprzedni artykułPrzezimowanie plantacji czarnych porzeczek
Następny artykułWsparcie roślin w okresie kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj