Przed zakupem roślin warto odwiedzić szkółkę. Polska Borówka
Decydując się na zakup materiału szkółkarskiego z danej szkółki, warto wcześniej odwiedzić miejsce gdzie jest on produkowany. Podczas takiej wizyty można zobaczyć jak rosną rośliny, jak wygląda szkółka, jak dba się tam o zdrowotność i powtarzalność roślin. Z taką wizyta udaliśmy się do szkółki Polska Borówka, która od tego roku ma swoja siedzibę w miejscowości Wohyń koło Radzynia Podlaskiego.

Powierzchnia szkółki wynosi 1,5 ha i w całości przygotowana została pod  produkcję roślin w pojemnikach. W tym celu powierzchnie szkółki wyrównano i wyłożono agrowłokniną, a cały teren wcześniej uzbrojono w system nawadniania oparty na zraszaczach. Woda do nawadniania jest tu magazynowana w zewnętrznym zbiorniku a poprzez mikser nawozowy Piva Nutrifit pobierana, mieszana z nawozami i podawana roślinom. Dzięki temu, że woda znajduje się wcześniej w zbiorniku zewnętrznym nagrzewa się i podczas podlewania roślin, nie są one traktowane zimną wodą. Ma to duże znaczenia dla utrzymania dobrej kondycji i zdrowotności młodych roślin.

Agnieszka Gdela odpowiedzialna za sprzedaż roślin w szkółce Polska Borówka

Większość materiału produkowana jest w pojemnikach 1,5 l oraz w pojemnikach P9. Bazą do tej produkcji są sadzonki zdrewniałe ukorzeniane na przedwiośniu, a w mniejszym stopniu sadzonki zielne ukorzeniane w okresie lata. Wiosną ukorzeniony materiał z wielodoniczek jest przesadzany w finalne doniczki produkcyjne i po krótkim okresie aklimatyzacji w tunelach trafia na kontenerownię. Tu istotne jest w ciągu dalszego cyklu produkcyjnego zadbanie o to by rośliny się rozkrzewiły i dobrze rozbudowały. W tym celu są kilkukrotnie w ciągu sezonu przycinane. Naszym celem jest uzyskanie roślin, które mają 5-8 pędów, bo taki właśnie materiał jest najlepszy do zakładania towarowych plantacji – mówi Agnieszka Gdela, odpowiedzialna za sprzedaż roślin w szkółce Polska Borówka. Obecnie największe jest zainteresowanie klientów takimi odmianami jak ‘Bluecrop’, ‘Toro’, ‘Nelson’ spore jest zainteresowanie odmianami późnymi jak ‘Chandler’, ‘Darrow’, ‘Elliott’ , natomiast widać mniejsze zainteresowanie odbiorców odmianami wczesnymi typu ‘Duke’, ‘Earlyblue’ czy ‘Spartan’. W tym sezonie szkółka Polska Borówka będzie miała do zaoferowania tylko w okresie jesiennym około 200 tys. roślin borówki. 

Dobra woda w szkółce to podstawa sukcesu – tu gromadzona jest w zbiorniku zewnętrznym gdzie się nagrzewa i natlenia
Poprzedni artykułSposób na rozłogi w uprawie truskawek
Następny artykułNowa odmiana truskawek ‘Wendy’

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj