Program nawożenia malin
W tym tygodniu w ramach projektu Malinowe Factory na plantacji będą wysadzane maliny. Rośliny w momencie sadzenia, będą częściowo poddane kondycjonowaniu sadzonek (więcej o tym w najbliższym czasie). Już kilka dni po posadzeniu rozpocznie się fertygację, której program został ułożony przed dr Andrzeja Grendę z firmy Yara Poland.

Od 2 do 4 tygodni po wysadzeniu

– Kristalon Żółty – 10 kg/ha/tydzień;

– Calcinit: 10 kg/ha;

Od 4 tygodni po wysadzeniu do pojawienia się pąków kwiatowych

– Kristalon Niebieski – 10 kg/ha

– Calcinit – 10 kg/ha;

Od początku kwitnienia do 2 tygodni po dojrzeniu ostatnich owoców

– Kristalon Czerwony – 10 kg/ha/tydzień

– Calcinit – 10 kg/tydzień

Dokarmianie dolistne

– Od 2 tygodni po wysadzeniu do pojawienia się pąków kwiatowych – KristaLeaf Fruit Controller (3 kg/ha).

– Od pojawienia się pąków kwiatowych do początku kwitnienia – KristaLeaf Foto (3 kg/ha)

– 7 i 4 dni później – Kristalon Pomarańczowy (3 kg/ha).

W trakcie uprawy będzie prowadzone obserwacje dotyczące zastosowanego nawożenie i jeśli przeprowadzone analizy i obserwacje będą na to wskazywały będzie przeprowadzona korekta zaproponowanego zawożenia.

Jak informuje dr A. Grenda, ze względu na długi okres niesprzyjający wegetacji (niskie temperatury, bardzo duża ilość opadów w wielu regionach lub suszy) zaleca się jak najszybsze wykonanie zabiegu dokarmiania dolistnego nawozem KristaLeaf Foto w dawce 3 kg/ha. Nawóz posiada cały komplet składników pokarmowych (14,2 N+1,5P2O5+7K2O+14MgO+27SO3+Fe1,5 (DTPA+EDTA)+Mo0,13) w tym bardzo wysoką zawartość azotu, magnezu i żelaza, sprzyjającej szybkiej regeneracji oraz pobudzenia roślin do produkcji chlorofilu.

Koniec maja-początek czerwca to także okres do stosowania posypowego Nitraboru lub TropiCote w uprawie maliny jesiennej według programu Yara Poland. W bieżącym roku ze względu na warunki pogodowe zaleca się wykorzystanie w tym zabiegu saletry potasowo-wapniowej (Unika Calcium) w dawce 200 kg/ha.

Poprzedni artykułZadbajmy o dobre zapylenie malin, cz. I
Następny artykułZabiegi poprawiające odżywienie roślin – Komunikat XVII dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 01.06.2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj