Produkcja owoców jagodowych w Rosji


Rok 2017 nie był tak urodzajny jak obecny nie tylko w Polsce. Produkcja owoców jagodowych niższa w zeszłym roku była także w Rosji. Spadek w porównaniu do 2016 roku wyniósł 8,7%. Zmniejszył się też nieznacznie areał upraw krzewów jagodowych. Rekordowo zapowiada się natomiast bieżący sezon.

Niższa produkcja owoców jagodowych w Rosji w 2017 roku

W Rosji w 2017 roku wyprodukowano ok. 700 tys. ton owoców jagodowych. W porównaniu do poprzedzającego 2016 roku, jest to spadek wynoszący 8,7%. Uprawy prowadzone były na obszarze wynoszącym ok. 127 500 ha. Tu także widoczny jest regres, choć nie aż tak znaczący. Wynosi on 0,6% w ujęciu rdr i powrót do sytuacji sprzed 2 lat. Na takim areale uprawiano bowiem jagodowe w Rosji w 2015 roku. Produkcja owoców jagodowych na terytorium Federacji Rosyjskiej na przestrzeni ostatnich 9 lat jest w miarę stabilna. Waha się w przedziale 670-810 tys. ton, więc nie podlega znaczącej fluktuacji. Czynnikiem warunkującym zmienność wielkości pozyskiwanego plonu jest wydajność kwater. Średnia produktywność rosyjskich plantacji jagodowych wyniosła w 2017 roku 7,37 t/ha. To niższy poziom niż te znane z urodzajnych lat, jak np. 2016 czy 2009.

Gdzie odbywa się produkcja owoców jagodowych w Rosji?

Rosja to największy kraj na świecie, ale z różnych przyczyn produkcja owoców jagodowych rozwija się w jednych jej regionach lepiej niż w innych. Największe skupisko plantacji znajduje się w Kraju Krasnodarskim. W 2017 roku pozyskano w nim ogółem 44,6 tys. ton owoców jagodowych. Na drugim miejscu podium plasuje się z wynikiem 34,3 tys. ton Tatarstan. Trzecim najważniejsze skupisko produkcji znajduje się na terenie obwodu rostowskiego. Zebrano tam 32,9 tys. t owoców jagodowych ogółem.

Jakie prognozy?

Całkowita produkcja owoców na terytorium Rosji pokrywa krajowe zapotrzebowanie w 23%. Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej zapowiadają intensyfikację działań zmierzających do zmiany tego obrazu rzeczywistości. Wygląda na to, że z pomocą przyjdzie pogoda. Zdaniem przedstawicieli resortu w 2018 roku zbiory owoców, w tym jagodowych, mogą być nawet o 350-400 tys. ton wyższe niż w 2017. Ale i tu na horyzoncie rysują się problemy i wyzwania. Zbiory owoców na wsi w wiodących regionach pochłaniają 40-70% dostępnej tam siły roboczej. Umaszynowienie jest na niewystarczającym poziomie. Problemem jest także infrastruktura przechowalnicza. Z powodu niedostatecznej technologii w magazynowaniu i logistyce straty owoców sięgają poziomu 30-35%.

Źródła: www.fruitnews.ru, www.fruit-inform.com





Poprzedni artykuł‘Malling™ Centenary’ coraz bardziej popularną i uznaną odmianą
Następny artykułMalinowe Factory wskazuje na kierunki w uprawie malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj