By odnieść sukces, nie ważne w jakiej branży, potrzebne jest zaangażowanie, i to nie tylko, szefa/właściciela ale całego zespołu. W ten właśnie sposób udało się w ciągu zaledwie kilku lat stworzyć jagodową farmę Daifressh Berry, w miejscowości Góra Bałdrzychowska. Całym tym przedsięwzięciem od początku zarządzał i kierował Krzysztof Żabówka.

Ostatnie 4 lata były bardzo intensywne. Mamy dobrych ludzi, dobry team. Każdy był mocno zaangażowany i dlatego się to udało – mówi Krzysztof Żabówka. Rolnikami, ogrodnikami, producentami (owoców) nie może być każdy. To nie jest biznes dla mięczaków – dodaje, wypominając przeszkody i trudności z jakimi przyszło się w procesie tworzenia jagodowego biznesu Daifressh Berry w Polsce (na ten temat ukazało się już kilka artykułów w czasopiśmie Jagodnik).

Krzysztof Żabówka stworzył jagodową farmę Daifressh Berry w Polsce

Produkcja owoców jagodowych malin i truskawek skoncentrowana jest w tunelach foliowych. Ich łączna powierzchni na chwilę obecną to 25 ha. Oprócz tego powstają kolejne kwatery z uprawą borówki (obecnie 30 ha). Są dość nietypowe, jak na polskie warunki. Rośliny posadzono w donice z odpowiednio przygotowanym podłożem. Donice ustawiono na zagonach, a całe nawożenie jest realizowane poprzez fertygację.

Największy udział w uprawach tunelowych mają maliny. One również rosną w donicach. Dlaczego? Kontrola, to jest ważne. Owoc w większości składa się z wody. Precyzja w nawadnianiu i nawożeniu, przekłada się na cała resztę – rośliny, owoce i plony – podkreśla Krzysztof Żabówka. Malina nigdy nie wybacza spóźnień. Jeśli zwalimy jakąkolwiek rzecz, odbije się to tym, że będziemy mieli albo mniejszy plon albo gorszą jakość – dodaje Kamil Konik zarządzający farmą w Górze Bałdrzychowskiej.  

W tak dużym gospodarstwie ważny jest każdy szczegół. Jak prowadzić uprawę by była ona tańsza i łatwiejsza? Przez chociażby odpowiedni dobór odmian, ale też całą technologię uprawy. W Daifressh Berry każdy szczegół ma znaczenie. Najważniejszy jest dobór odmian. Dobra odmiana wiąże się z łatwą uprawą i szybkim zbiorem – podkreśla Kamil Konik. Obecnie 80% całej powierzchni uprawy malin, stanowi odmian Vajolet, która najlepiej się sprawdza przy uprawie na zbiór letni (z sadzonek typu long cane). Cały czas trwają testy i poszukiwania kolejnych, równie atrakcyjnych odmian.

Więcej o farmie Daifressh Berry, jak również innych liderach jagodowego rynku poczytacie w czasopiśmie Jagodnik. Najlepiej się czyta w prenumeracie, nie zapomnijcie jest zrobić na nadchodzący Nowy Rok.   







Poprzedni artykułHarmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2024 r.
Następny artykułZmiany klimatu. Czy będziemy sadzić w Polsce drzewa cytrusowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj