Potrzebne zmiany na borówkowych plantacjach – odmiany, systemy uprawy i zbiór

ValorO tym jakie odmiany z oferty firmy Fall Creek cieszą się największym powodzeniem oraz jak je uprawiać, aby za kilka lat móc prowadzić dochodową plantację borówki wysokiej informował Marcin Wereszczuk z Fall Creek podczas XII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej.

Wymiana starych nasadzeń z nieakceptowalnych czy też niesprawdzonych odmian borówki wysokiej na nowości to główny trend jaki widzę wśród osób z jakimi ostatnio rozmawiam. Odmianą, która cieszy się wśród polskich plantatorów obecnie największym zainteresowaniem jest ‘Valor’. Zawdzięcza to bardzo dobremu plonowaniu oraz wysokiej jakości owoców – informował M. Wereszczuk.

Wybierając do uprawy borówki, trzeba sięgać po odmiany mające duże owoce. Jest to jeden z ważniejszych parametrów pozwalających nie tylko dobrze sprzedać owoce, ale również znacząco obniżyć koszty zbioru. Trzeba oferować owoce, których średnica będzie podobna, a nawet lepsza od owoców importowanych na europejskie rynki z krajów południowej półkuli. Odpowiednią jakość pod tym względem będą zapewniać, wspomniany już ‘Valor’. Takie parametry mają również ‘Cargo’ czy ‘Calypso’, które mają smaczne i trwałe w sprzedaży owoce. 

Ważne jest również to, aby wybierane do uprawy odmiany, czy też system prowadzenia roślin na nowych plantacjach, który pozwoli na zmechanizowanie zbioru owoców przeznaczonych na świeży rynek. O tym, dlaczego i jak to robić dowiecie się z materiału filmowego:Poprzedni artykułMrożone owoce coraz droższe
Następny artykułTruskawki z Maroka są już bezpieczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj