Program tegorocznej Konferencji Borówkowej 2017 staraliśmy się dobrać tak, by poruszał on najważniejsze tematy związane z produkcją wysokiej jakości owoców borówki. Konferencja będzie odbywała się 2 i 3 marca. Pierwszy dzień konferencyjny będzie miał miejsce w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim. Drugiego dnia przeniesiemy się w plener na plantacje borówki PP. Karwowskich w Piskórce kolo Tarczyna.

Zakładanie plantacji i wysokie plony borówki

Zaczniemy od tematów związanych z zakładaniem plantacji, co jest ciągle  ważnym zagadnieniem dla osób które będą zakładały plantacje bądź też chcą je powiększyć. Jak przygotować glebę, w jaki sposób posadzić krzewy? Na te pytania postarają się odpowiedzieć Paweł Korfanty z Gospodarstwa Szkółkarskiego „Korfanty” oraz Leon Schrinwerkers który oprócz tego że jest szkółkarzem posiada kilkadziesiąt hektarów własnych plantacji. Jest to bardzo ważny temat, bowiem błędy popełniane w trakcie zakładania plantacji, mocno wpływają na późniejszy wzrost roślin. Czy plony borówki przekraczające 15 t/ha są możliwe? Okazuje się że tak, i mamy w Polsce plantacje gdzie takie się uzyskuje. W jaki sposób – opowie o tym Mariusz Podymniak, z portalu i czasopisma Jagodnik.

Czy warto zakładać plantacje borówki na wzór holenderski?

Nawożenie a jakość i plony borówki

Dogłębnie zostanie również omówiony temat nawożenia, który rozpocznie prof. Andrzej Komosa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, omawiając czynniki, które mają wpływ na jakość borówki. O tym, czym i kiedy nawozić borówkę opowie także Jerzy Barszczewski z firmy Yara, a w jaki sposób prowadzić fertygację – Timo Tarkiainen z holenderskiej firmy Priva. Kulminacyjnym punktem tej części Konferencji Borówkowej będzie wykład dr Chaim Kempler z Kanady, który przybliży fakty związane z nawożeniem kanadyjskich plantacji borówki, na których plony nierzadko sięgają 40 t/ha. O tym z kolei, jak ważne w żywieniu borówki są takie pierwiastki jak wapń i siarka, będzie mówił dr Zbigniew Jarosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Jak nawozi się borówki na kanadyjskich plantacjach?

Drosophila, ptaki, promocja borówki i utrzymanie jakości po zbiorze

Drosophila suzukii to ciągłe zagrożenie dla producentów borówki. Szkodnik ten czyni już ogromne spustoszenie na plantacjach borówki w ciepłych regionach Europy, m.in. we Włoszech. Jakie są podejmowane działania by ochronić owoce przed ta muszką? Które okazują się najbardziej skuteczne? Na te pytania będzie odpowiadał dr Gianfranco Anfora z Włoch. Z kolei dr Kamil Jeziorek z firmy Syngenta przedstawi możliwości ochrony plantacji przed chorobami.

Czy wystarczy tupnąć noga by odstraszyć ptaki? Oczywiście, ze nie! Czego tak naprawdę boją ptaki, na co reagują, a do czego szybko przyzwyczajają? Z tymi pytaniami zmierzy się Dr Michał Skakuj z firmy Ekoaviation. W wielu ośrodkach naukowych trwają poszukiwania nowych odmian borówki wysokiej. Opowie o tym prof. dr hab. Stanisław Pluta z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, wskazując jakich nowych odmian borówki możemy się spodziewać w najbliższym czasie. Tadeusz Kusibab z Gospodarstwa Ogrodniczego opowie o tym jak mikrorozmnażanie wpływa na jakość i zdrowotność materiału szkółkarskiego.

Dzień Polskiej Borówki, promocja daty rozpoczęcia borówkowego sezonu – tę ideę trzeba dalej kontynuować

Ubiegłoroczny wykład Macieja Dolaty z INSPIRE smarter branding okazała się inspiracją do pospolitego ruszenia borówkarzy. Powstała inicjatywa promocji daty rozpoczęcia borówkowego sezonu, której nie można zaprzepaścić. Dlatego podejmiemy temat, jak można i trzeba dalej realizować koncepcję „1 lipca” i jak wszyscy mogą się przyczynić do promowania borówki. Jakość borówki jest bardzo ważna. Jak jej nie stracić na finiszu – podczas zbioru i przechowywania? Swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie podzielą się Jarosław Bień i Mateusz Pilch z Polish Berry Cooperative, organizacji która dzięki wysokiej jakości owoców borówki skutecznie zdobywa nowe rynki zbytu.

Jak nie stracić jakości podczas zbioru owoców?

Zakończeniem pierwszego Dnia Konferencji Borówkowej będzie debata poświęcona zatrudnianiu pracowników. Temat gorący w obliczu zmian ustawowych związanych zarówno z zatrudnieniem obcokrajowców jak też wprowadzaną minimalną płacą godzinową. Będą eksperci, będzie dyskusja i najnowsza wiedza z tego zakresu. Debatę poprowadzi Dominika Kozarzewska z Polish Berry Cooperative.

Szczegółowy program

Rejestracja

Drugi dzień w plenerze

Drugiego dnia Konferencji Borówkowej spotkamy się w plenerze. Tym razem będzie to wyjątkowa plantacja Hanny i Jana Karwowskich położona w Piskórce (niedaleko Tarczyna). Plantacja zakładana w latach 80-tych ub. wieku, jest już częściowo likwidowana. Będzie można zobaczyć jak wyglądają przeszło 30-letnie krzewy borówki. Jak zwykle odbędą się pokazy cięcia krzewów, nie zabraknie też pokazów maszyn niezbędnych na borówkowych plantacjach.

Plantacja borówki w Piskórce. To warto zobaczyć!

Konferencja Borówkowa to spotkanie najlepszych plantatorów borówki wysokie, to spotkanie, które pozwala pogłębiać wiedzę, nawiązywać nowe i lepiej prowadzić borówkowy biznes. Tych którzy jeszcze nie dokonali rejestracji zapraszamy.    

Osoby zainteresowane noclegiem proszę o bezpośredni kontakt z recepcją hotelu (+48 22 721 47 47-49), gdzie należy podać hasło Konferencja Borówkowa, by uzyskać rabat na pokoje.







Poprzedni artykułEkologiczne jagodowe to perspektywiczny kierunek
Następny artykułOchrona prawna odmian roślin w Polsce i w krajach Unii Europejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj