Porzeczkowa Demo Farma 2024


W tym roku spotkanie podsumowujące projekt Porzeczkowa Demo Farma odbyło się wcześniej niż w zeszłym roku, bo w maju, a dokładniej w sobotę 25 maja. Termin wcześniejszy o ponad tydzień można w pełni zrozumieć, chociażby z uwagi na znaczne przyspieszenie wegetacji w bieżącym sezonie w porównaniu nie tylko do zeszłego roku, ale i generalnego rytmu natury w naszym kraju. Udział w wydarzeniu wzięli plantatorzy porzeczek, przedstawiciele firm branżowych partnerów projektu oraz redaktorzy z mediów ogrodniczych – ogółem kilkadziesiąt osób. Odbyło się zwiedzanie kwater w gospodarstwie Tomasza Woźniaka, miejsce miał także pokaz maszyn.

Prezentacje firm

Pierwszą częścią wydarzenia były prezentacje firm. Zaraz po oficjalnym otwarciu sotkania podsumowującego działania podejmowane w ramach Porzeczkowej Demo Farmy, dokonanego wspólnie przez gospodarzy spotkania, tj. Tomasza Woźniaka i dr Piotra Baryłę, głos zabrał Grzegorz Iskra z Timac Agro. Wyraził satysfakcję z zadowolenia plantatorów z nawozów firmy, które stosują w swej codziennej praktyce. Po nim mówiła Barbara Witkowska z firmy Bayer. Poinformowała, że choć w kontekście ochrony przed chorobami grzybowymi bieżący sezon nie należy do najtrudniejszych, to już ograniczanie populacji zwłaszcza mszyc, ale i innych szkodników było i jest wyzwaniem. Głos zabrali także Przemysław i Damian Kapka, którzy wyjaśniali na czym polega współpraca plantatorów z firmą Osmia Future, tłumaczyli dlaczego jest ona efektywna i co sprawia, że murarki ogrodowa i rogata są tak efektywnymi zapylaczami porzeczek ale i innych gatunków. Po nich głos zabrał nowy uczestnik Porzeczkowej Demo Farmy, właściciel firmy Bury, Wojciech Bury. Mówił o rozwiązaniach do ochrony i nawożenia nalistnego porzeczki nakierowanych na oszczędności czasu i środków. Szczególnie wyróżniał na tym polu opryskiwacz Bury Twin J-system, który doskonale sprawdza się na średnich i większych plantacjach porzeczkowych. Na spotkanie dotarli także ojciec i syn Dariusz i Kamil Tyczyńscy z firmy Agrobard. Przedstawili ofertę ciągników marki New Holland i kilku kompatybilnych z nimi maszyn.

Pełna relacja z Porzeczkowej Demo Farmy ukaże się w czasopiśmie Jagodnik, numer 6/2024.Poniżej zaś krótka fotogaleria z tego wydarzenia:

Poprzedni artykułOchrona truskawek w trakcie owocowania
Następny artykułWalka o wielkość borówek. Jest rozwiązanie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj