Porzeczkowa Demo Farma 2021

Młode sadzonki odmiany Rovada z DeKemp



W miniony piątek (24 września) w gospodarstwie Tomasza Woźniaka w Jastkowie koło Lublina, odbyło się spotkanie w ramach projektu Porzeczkowa Demo Farma. Gospodarz wraz z dr Piotrem Baryłą oraz partnerami projektu, firmami Timac Agro Polska, Bayer, Sumi Agro Poland, Amagro, Pszczelinka i Auto Park Lublin poszukują optymalnej metody uprawy szpalerowej porzeczek kolorowych.

Wartościowa wiedza

Spotkanie zainaugurował dr P. Baryła, który opowiedział o kwaterach i uzyskiwanych w nich wynikach produkcyjnych. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w 3-letnich rzędach dwupędowych porzeczek plonowanie w przeliczeniu na 1 ha wynosiło ok. 30 t. Podkreślił przy okazji znaczenie dobrej jakości materiału szkółkarskiego. Szczególnie ciepło wypowiedział się na temat dostarczonych sadzonek przez holenderską szkółkę DeKemp.

Wątek ten podjął obecny na spotkaniu przedstawiciel tego podmiotu Dariusz Bujak. Poinformował, że w ofercie szkółki są sadzonki odmiany 'Rovada’ o wysokości 40-70 cm i 70 cm +. W tych kategoriach nabywać można sadzonki jedno-, dwu- i trzypędowe. Zdaniem obu specjalistów optymalnym rozwiązaniem wydaje się sadzenie sadzonek posiadających 2 pędy i wysokość ponad 70 cm. Plonowanie w pierwszych latach uprawy jest tu zdecydowanie wyższe, a zwrot nakładów szybszy.

Dla osiągnięcia dobrych wyników produkcyjnych, niezależnie od wybranego typu sadzonki, ważne jest  odpowiednie zapylenie. Na demonstracyjną plantację owady zapylające, tj. murarkę ogrodową, dostarcza firma Pszczelinka. W jej ofercie od kolejnego sezonu znajdą się innowacyjne ule. Plantator będzie je jedynie wypożyczał zaś mobilny serwisant odwiedzał będzie gospodarstwa i przygotowywał ule i wkładki do kolejnego sezonu. Czyszczenie ma zostać zautomatyzowane, a dodatkowo plantator korzystać będzie mógł ze specjalnej aplikacji o szerokich możliwościach. Nadwyżkę kokonów plantator będzie mógł odsprzedać, co zniweluje koszt najmu uli.

Przemysław Kapka demonstrował nowy ul marki Pszczelinka

Nie sposób także pominąć kwestię ochrony. Jej dedykowane były dwa wystąpienia. Pierwszy głos zabrał Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Przedstawił on kompleksowy program ochrony porzeczek przed szkodnikami i chorobami, który był stosowany na pokazowej plantacji, a który zdominował produkty marki Bayer. Okazał się bardzo skuteczny. Drugim mówcą był Sławomir Stankiewicz z Sumi Agro Polska. Omówił on sposób działania produktu Isonet Z w kontroli populacji przeziernika porzeczkowca. Dzięki zastosowaniu tego biologicznego rozwiązania możliwe okazało się wyeliminowanie chemicznych zabiegów przeciwko temu groźnemu szkodnikowi.

Temat nawożenia omówił Bartłomiej Drzazga z Timac Agro Polska. Firma ta od początku uczestniczy w projektach porzeczkowych realizowanych w gospodarstwach Tomasza Woźniaka i dr Piotra Baryły. Nie dziwi wiec kompleksowe podejście do żywienia porzeczek, dopasowane do ich potrzeb i fazy rozwojowej. Kwestię biostymulacji poruszył zaś Krzysztof Komisarczuk z Amagro. W ofercie tej firmy znajdują się biostymulatory wiodących firm zagranicznych, po które teraz sięgać mogą także polscy producenci owoców.

Bartłomiej Drzazga z trakcie swego wystąpienia

Uczestnicy spotkania mogli także zapoznać się z samochodami dostawczymi marki Toyota. Ich lokalnym dystrybutorem jest firma Auto Park z Lublina. Kataryna Stefańska wraz z Markiem Wilczewskim udzielali zainteresowanym informacji o autach w konfiguracji dostawczej/ciężarowej, osobowej, np. do przewozu pracowników oraz o izotermach, którymi można przewozić owoce jagodowe.

Gdzie uzyskać bardziej szczegółowe informacje?

To proste: wystarczy śledzić portal www.jagodnik.pl. Wybrane zagadnienia poruszone podczas Porzeczkowej Demo Farmy 2021 już wkrótce zostaną rozwinięte szczegółowiej, także w formie relacji filmowych z wydarzenia. Niezaprzeczalnie wato także prenumerować czasopismo Jagodnik. Już w kolejnym numerze (8/2021) opublikowana zostanie pełna, wielowątkowa relacja z tegorocznego spotkania u Tomasza Woźniaka.







Poprzedni artykułUprawa malin powtarzających owocowanie z sadzonek long cane – rekomendacje
Następny artykułSprzedaży hiszpańskich borówek, truskawek i malin rośnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj