Branża truskawkowa, jak wiele innych obszarów rynku, podlega nieustannej ewolucji. Zaznacza się postępujące ograniczanie produkcji truskawek przemysłowych. Jednocześnie uwidacznia się coraz większe zainteresowanie plantatorów produkcją truskawek w innych niż czerwcowym, tradycyjnym terminie. Intensywnie wzrasta liczba plantacji truskawek powtarzających owocowania, ale także tych prowadzonych na przyspieszony zbiór. To właśnie im poświęcony zostanie webinar, który rozpocznie się już w najbliższy czwartek o godzinie 18.00.

Wyścig z czasem

Wydaje się, że choć obecnie truskawki na sklepowych półkach dostępne są przez cały rok, to jednak konsumenci coraz wyraźniej dostrzegają atuty owoców pozyskiwanych w naszym kraju. Taki towar osiąga zdecydowanie lepsze stawki, jest poszukiwany i chętniej nabywany. Nie dziwi zatem, że coraz większa liczba plantatorów nastawia się na taką właśnie, przyspieszoną produkcję. Aby możliwe stało się wyprodukowanie truskawek już w pierwszych dniach maja a może nawet i w ostatnich kwietnia, konieczne jest wdrożenie kompletnej technologii. Okrycie uprawy folią perforowaną nie gwarantuje odpowiedniej wczesności, często też rodzi problemy w zakresie jakości uzyskiwanego plonu. Pomimo podwyżek cen środków produkcji z jakimi borykamy się wszyscy od pewnego czasu inwestycje w tunele foliowe wciąż są podejmowane. Potrzebne do osiągnięcia zakładanego celu są także odmiany truskawek o odpowiedniej genetyce. To te zagadnienia, którym poświęcimy uwagę w czwartkowy wieczór.

Wczesne truskawki, szybkie pieniądze

W trakcie webinaru głos zabierze 3 prelegentów. Jednym z nich będzie Konrad Kozakiewicz z Haygrove. Informacje przekazywane przez tego prelegenta będą mieć niewątpliwie wymiar praktyczny, gdyż to nie tylko specjalista od wznoszenia tuneli foliowych dla różnych upraw, ale także plantator m.in. truskawek. Obiecał, że sporo uwagi poświęci aspektom ekonomicznym prowadzenia uprawy truskawek w tunelach. Oprócz niego mówili będą dwaj przedstawiciele szkółek. Pierwszym będzie Dariusz Bujak z De Kemp, drugim Zbigniew Pisarek z Flevoplantu. Oba podmioty i obaj reprezentujący je specjaliści na rodzimym rynku obecni się już od dłuższego czasu, a oferowane przez nie odmiany dowiodły swej przydatności do uprawy w Polsce. Będzie dobra okazja by poszerzyć wiedzę w zakresie prowadzenia roślin wczesnych kreacji tak, by produkcja przyniosła spodziewane rezultaty finansowe.

Obejrzyj, zapytaj, skomentuj…

Dużym atutem webinarium jest to, że będzie ono transmitowane na żywo. Ci plantatorzy, którzy zdecydują się uczestniczyć w nim będą mieli okazję nie tylko obejrzeć transmisję, ale także wymienić się swymi uwagami z innymi widzami, a co może nawet ważniejsze, zadać pytania prelegentom. Wydarzenie transmitowane będzie na YouTube w kanale czasopisma Jagodnik i na jego profilu na Facebook-u. W obu mediach społecznościowych włączone będą chaty i na nich zadawać będzie można pytania do ekspertów w wirtualnym studio. Odpowiedzi na nie udzielimy w drugiej części spotkania, a więc po zakończeniu ostatniego wystąpienia. Każda z prezentacji ma potrwać ok. 20minut, a łączna długość webinaru uzależniona jest od ilości pytań oraz stopnia ich złożoności, a więc i czasu jaki będzie potrzebny na rozprawienie się z ewentualnymi wątpliwościami czy niejasnościami. Do zobaczenia w czwartkowy wieczór! … a jeśli to nie możliwe, to nic straconego: kompletny zapis webinaru dostępny będzie także po jego zakończeniu zarówno na YouTube jak i na Facebook-u. Uczestnictwo w wydarzeniu na żywo zapewnia jednak interaktywność i możliwość niemal natychmiastowego uzyskania odpowiedzi na nurtujące kwestie. Dlatego też zachęcam do zarezerwowania sobie odrobiny czasu i zdalnego spotkania w gronie jagodowców 2 lutego.

Transmisja LIVE







Poprzedni artykułBORÓWKI ULUBIONYM SUPEROWOCEM ŚWIATA – wyzwanie szczytu IBO 2023
Następny artykułJak zimuje borówka? Zima nie sprzyja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj