No to zaczynamy sezon uprawy 2023. W projekcie Truskawkowe Inspiracje w Hornigach mamy plantacje truskawek założoną w sezonie 2022. Teraz by dobrze zaplanować program nawożenia należy sprawdzić jaka jest zasobność gleby w składniki pokarmowe. Pojawia się tu jednak pytania – jak prawidłowo pobrać próbki gleby do analizy? Odpowiedzi w tym materiale filmowym z udziałem Wojciecha Wojcieszka z firmy Yara Poland.

Pierwsze zabiegi wiosenne

Wśród pierwszych zabiegów jakie wykonano na plantacji truskawek założonych w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje było usuniecie starych liści. Pierwszy etap tego zabiegu wykonano mechanicznie, a następnie ręcznie doczyszczano rośliny usuwając nożyczkami resztki zeschniętych liści.

Karpy truskawek po usunięciu starych liści

Jak pobierać próbki gleby?

Wśród kolejnych czynności jakie trzeba będzie wykonać będzie zaplanowanie odpowiedniego nawożenia. Uprawiając truskawki na zagonach jedyną formą nawożenia jest fertygacja wspierana okresowo zabiegami dolistynymi. By dobrze zaplanować nawożenie, konieczne jest wykonanie analiz glebowych – podkreśla Wojciech Wojcieszek. Pojawia się pytanie – jak prawidłowo pobrać próbki z upraw prowadzonych na podwyższonych zagonach. Według specjalisty z firmy Yara, najlepiej do tego celu wykorzystać laskę do pobierania próbek. Jeśli zaś chodzi o miejsce pobierania próbki, najlepiej to robić z przestrzeni wokół roślin, a nie przy samych roślinach, gdzie jest ryzyko uszkodzenia karp lub korzeni. Warto więc sprawdzić gdzie umiejscowione są linie kroplujące, a następnie zrobić wkłucie miedzy roślinami w rzędzie lub z boku zagonu. Na jedną próbę trzeba pobrać 15-20 próbek pojedynczych. Zebraną do wiaderka glebę należy dobrze wymieszać i do woreczka włożyć około 0,5 kg gleby która trafi do laboratorium.

Dobrze pobrana próbka gleby

Sposób pobierania próbek jest bardzo ważny, gdyż jak przypomina Wojciech Wojcieszek koło 70% błędów w interpretacji wyników analiz glebowych wynika z nieprawidłowego pobierania próbek gleby. Ważne są więc szczegóły – ilość prób pojedynczych, odpowiednie miejsce pobrania próbek ale też czyste wiaderko gdzie mieszana jest gleba. Ważne jest odpowiednie przygotowanie schematu podpisania próbek oraz ich właściwe opisanie. W tym celu już wcześniej warto przygotować sobie odpowiednio opisane woreczki, do których trafi reprezentatywna dla danej kwatery próbka gleby.   

Przygotowane do analizy i prawidłowo opisane próbki gleby

W kolejnej odsłonie z projektu przedstawimy informacje jak optymalnie zaplanować pierwsze zbiegi nawożenia roślin.







Poprzedni artykułRusza druga edycja MOSPILAN TOUR!
Następny artykułNiskie czy wysokie tunele do uprawy malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj