To jak plantacje truskawek wyglądają jesienią będzie miało odzwierciedlenie w kolejnym roku wiosną oraz w ich plonowaniu. Właśnie teraz, jesienią, trwa inicjacja pąków kwiatowych na kolejny rok. To one zapewnią owoce i plony w kolejnym roku. Bardzo ważna pozostaje więc cały czas dbałość o plantacje – o dobra kondycję i zdrowotność liści, ale również systemu korzeniowego.

Nawet teraz jesienią nie można zapominać o plantacjach truskawek. W warunkach coraz krótszego dnia i obniżającej się temperatury u odmian dnia krótkiego (owocujących tradycyjnie) trwa inicjacja pąków kwiatowych na kolejny rok. Rośliny ciągle wiec potrzebują wody i składników pokarmowych do tego, by proces ten przebiegał prawidłowo. Jak można o tej porze ocenić kondycję roślin? Ważna będzie obserwacja kondycji liści i ich zdrowotności. Jeśli liście cały czas pozostają zielone, nie ma na nich objawów chorobowych to prowadzą fotosyntezę, produkują białka i gromadzą je w częściach trwałych: koronach, korzeniach i ogonkach liściowych. To właśnie zmagazynowane tam składniki pokarmowe będą mogły być wykorzystane wiosną do zapoczątkowania wzrostu. Podobna zależności dotyczy systemu korzeniowego. Jeśli rośliny mają silny, mocny system korzeniowy z dużą masą drobnych korzeni, to cały czas aktywnie pobieraj wodę i składniki pokarmowe z gleby, a te transportowane są do koron i liści i w ich magazynowane. Warto zatem sprawdzić jesienią jak wyglądają korzenie i jaka jest kondycja roślin.

O tej porze roku trzeba już zaprzestać nawożenia, zwłaszcza azotem. Nadmiar tego składnika może pobudzić rośliny do wzrostu wegetatywnego, a to o tej porze roku nie jest już wskazane. Jeśli kondycja liści jest dosyć dobra można się jeszcze pokusić o dolistnie nawożenie borem i cynkiem. Te dwa składnik pokarmowe dostarczone do roślin jesienią wzmocnią ich mrozowytrzymałość i pozwolą im dobrze przezimować. Jeśli na plantacji są chwasty warto również je usunąć, by oszczędzić sobie pracy na wiosnę i nie dopuścić do wysiania się nasion chwastów, co może tylko pogłębiać problemy z zachwaszczeniem w kolejnym roku. Można jeszcze o tej porze zastosować herbicydy doglebowe, które nie dopuszczą do wschodzenia nasion chwastów zarówno teraz jesienią, jak też wczesną wiosną. Zabiegi chwastobójcze środkami o działaniu doglebowym w większości przypadków należy wykonywać na glebę pozbawioną chwastów, a po tym zabiegu nie wzruszać już gleby. To pozwoli w dość długim okresie czasu zahamować wyrastanie chwastów.









Poprzedni artykułTania konkurencja ze Wschodu może wyprzeć z rynku polskie jabłka i soki, zagrożonych ponad 50 tys. miejsc pracy
Następny artykułPodsumowanie sezonu z Doradcą Jagodowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj