Ochrona truskawek w czasie zbiorów i po ich zakończeniu – nie wszędzie jest łatwo

W tunelach trwają wciąż zbiory truskawek. Choć produkcja owoców w takich obiektach jest bardziej satysfakcjonująca niż w gruncie, to są pewne zagrożenia z którymi plantator musi się zmierzyć. Radosław Suchorzewski z firmy Bayer spotkał się z redakcją portalu jagodnik.pl by podzielić się swymi spostrzeżeniami dotyczącymi ochrony truskawek teraz, ale także po to, by omówić kolejne zabiegi przygotowujące je do wydania plonu w kolejnym roku.

Choroby owoców i ich zwalczanie

To na co warto zwrócić uwagę w produkcji tunelowej truskawek, to szara pleśń, antraknoza czy skórzasta zgnilizna owoców. Wszystkie te trzy choroby zwalczyć można za pomocą Luna Sensation 500 SC. Oprysk należy wykonać w okresie kwitnienia. W czasie poprzedzającym zbiory czy też między nimi sięgnąć można z kolei bo biologiczny produkt jakim jest Serenade ASO. To środek bezkarencyjny – mówił w Michałowie w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza R. Suchorzewski. Do spotkania doszło w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje 2021.  Także między zbiorami do zwalczania szarej pleśni stosować można Teldor 500 SC.

Szkodniki – jak je opanować?

W ofercie firmy Bayer znajduje się interesujący produkt o nazwie Fitter. To narzędzie do zwalczania szkodników, które można zastosować także w ochronie truskawki. O tej porze roku groźne mogą być wciąż mączliki czy przędziorki. To kolejny produkt biologiczny, który można stosować w okresie zbiorów truskawki.

Jak przygotować kwaterę do owocowania w kolejnym sezonie?

W kontekście ochrony ważne jest, by utrzymać rośliny wolne od przędziorków. Istotne jest także chronienie liści przed chorobami, takimi jak mączniak czy plamistości. Sporo uwagi ekspert poświęcił więc zabiegom agrotechnicznym, które ułatwiają ochronę chemiczną. Mówi o nich na poniższym filmie. Warto zapoznać się z tym materiałem ze względu na tę właśnie praktyczną porcję wiedzy:Poprzedni artykułMaliny w tunelach. Odkażanie gleby lub uprawa w pojemnikach. FILM
Następny artykułTruskawka – trwają zbiory (monitoring plantacji, 7.06.2021)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj