Region Czerwińska nad Wisłą znany jest ze wczesnych upraw truskawek, które jako pierwsze trafiają na rynek. Tak też będzie i w tym roku, a pierwsze truskawki już zbierają producenci, którzy zdecydowali się na ich uprawę w tunelach foliowych. Generalnie jednak w tym roku zapowiadają się niższe zbiory truskawek w tym regionie. Przyczyną tego słaba kondycja roślin po zimie, miejscami przemarznięcia truskawek, a także gradobicia, które mocno dotknęły niektóre plantacje w ostatnim czasie.
Zniszczone przez grad
W ubiegłym tygodniu przez region (miejscowości Goławin, Karnkowo, Kamienica) przeszły zlewne deszcze z gradobiciami, które mocno uszkodziły niektóre plantacje. W ciągu 2 godzin spadło miejscami 100 mm deszczu, w zaniżonych terenach truskawki całkowicie zostały zalane wodą. Towarzyszył temu opad gradu, który spowodował duże zniszczenia wielu plantacji. Najbardziej zostały dotknięte które były już w zaawansowanym stadium kwitnienia a nawet miały już wykształcone owoce. Zniszczone liście, uszkodzone kwiaty i zawiązki, nie rokują tu na dobre plony. Na niektórych plantacjach jak u Bartosz Łazarski z Nowego Przybojewa wykonano zabiegi sprzyjające regeneracji roślin takimi produktami jak Asahi SL, Calleaf Ca i Aminowital Sprinter. W efekcie, tydzień po opadach gradu widać było jeszcze uszkodzenia na liściach i niektórych zawiązkach, ale ogólna kondycja roślin była dosyć dobra. Najbardziej zniszczone przez grad zostały rośliny które rozpoczęły już kwitnienie i miały małą masę liści, co jest charakterystyczne dla odmiany Asia.
Po ubiegłorocznej suszy, kondycja truskawek nie jest najlepsze. Rośliny wykształciły mniej koron niż normalnie, zwłaszcza tam gdzie plantacje nie były nawadniane po zbiorach. Uprawy które były przykryte folią w dużym stopniu zostały opanowane przez chwasty, i obecnie na wielu plantacjach trwają prace związane z odchwaszczaniem.
Opóźnione pod folią, przyśpieszone z tuneli
W przypadku upraw przykrywanych folią perforowaną, w celu przyśpieszenia zbioru owoców, widoczne jest opóźnienie w dojrzewaniu owoców o około 7-10 dni względem ubiegłego roku. Na odmianie Alba, która należy do grona bardzo wczesnych, widać już zawiązki, ale na ich dojrzewanie trzeba jeszcze poczekać kilka dobrych dni. Zbiory owoców zaczynają się natomiast w tunelach foliowych, których również przybywa w tym regionie. Uprawa w tunelach jest dużo lepsza niż pod przykryciem z folii perforowanej. Rośliny mają tu dużo lepsze warunki do wzrostu, mamy pełną ochroną przed gradem i lepszą niż pod folią przed przymrozkami – stwierdza Przemysław Nowacki z Karnkowa. Zaczął zbierać truskawki 8 maja. Uprawia w tunelach odmianę Alba, którą posadził na początku lipca ubiegłego roku ( z sadzonek A i A+). Jak na pierwszy rok zbiorów plon zapowiada się bardzo dobrze. Jak informuje Przemysław Nowacki, uprawa w tunelach wymaga dużej uwagi jeśli chodzi o ochronę przed chorobami grzybowymi i zabiegi tu są wykonywane dosyć często. Jakość pierwszych jest jednak dużo lepsza niż z upraw przykrywanych folią perforowaną.
Po raz pierwszy w tym roku będzie zbierał truskawki z tunelu Bartosz Łazarski. W ubiegłym roku postawił tunele z firmy Haygrove na 1,2 ha powierzchni plantacji odmiany Alba. W tym roku tunel został zamknięty na początku lutego. Część tunelu przykryta została folią transparentną i tu widać było większe zaawansowanie we wzroście niż tam gdzie konstrukcję przykryto folią dyfuzyjną rozprószającą światło. Pierwsze zbiory truskawek Pan Bartosz liczy rozpocząć koło 12-13 maja.