Przymrozki, a nawet mrozy, jakie wystąpiły w drugiej połowie kwietnia, przyniosły wile szkód w regionie Czerwińska nad Wisłą, słynącego z produkcji wczesnych truskawek. Pomimo przykrycia upraw folia perforowaną czy agrowłókniną, widoczne są uszkodzenia kwiatów i pąków przez niskie temperatury.

Problemów przybywa

Szczególnie dotkliwa dla tego regionu okazała się noc 16/17 kwietnia która przyniosła miejscami kilkugodzinny spadek temperatury do -5 -6°C. To przyczyniło się do przemarznięcia kwiatów nawet pod osłonami, zwłaszcza tych które były już rozwinięte i dotykały osłony. Na nieprzykrytych plantacjach zdarzały się przemarznięcia kwiatostanów gdzie kwiaty były jeszcze nierozwinięte. Chłodna i wietrzna pogoda w ciągu kolejnych dni także nie sprzyjała wzrostowi i regeneracji roślin. Tym bardziej, że wielu plantatorów zwlekało ze zdjęciami osłon, a to z kolei sprzyjało rozwojowi chorób, zwłaszcza szarej pleśni. Silny wiatr poruszając osłoną powodował też uszkadzanie liści i kwiatostanów, a to sprawia że po odkryciu roślin były one słabe i wydelikacone. W efekcie więc pierwsze kwiatostany albo zostały zniszczone przez mróz lub uszkodzone mechanicznie przez wiatry i chłody. Po zdjęciu osłon na wielu plantacjach uwidaczniają się tez problemy z przędziorkami i roztoczem truskawkowcem, podczas gdy wietrzna pogoda i temperatura na poziomie kilku stopniu powyżej 0°C nie dają możliwości wykonania żadnych zabiegów.

Po zdjęciu osłon widać też pierwsze objawy szarej pleśni uwidaczniające się u podstawy koron i na ogonkach liściowych. Konieczne są pierwsze zabiegi już nie zapobiegawcze a interwencyjne (najlepiej sięgnąć po takie sprawdzone środki jak Switch 33 WG, Signum 62,5 WG, Luna Sensation 500 SC czy Prolektus), ale tu również przeszkodą są trudne warunki pogodowe.

 

Szara pleśń atakuje rośliny od podstawy koron

W nieco lepsze sytuacji są ci, którzy postawili na uprawę truskawek w tunelach foliowych, gdzie warunki do wzrostu roślin są o wiele lepsze. Nie widać tam szkód mrozowych, ale tez póki co nie ma dużego przyśpieszenia we wzroście roślin – na wczesnej odmianie ‘Flair’ rozpoczęło się już na dobre kwitnienie, podczas gdy u późniejszej ‘Asia’, otwierają się dopiero pierwsze kwiaty. Dużo lepsza kondycja roślin względem upraw przykrywanych folią i agrowłóknina, wskazuje już, że z takich upraw można będzie zebrać dobrej jakości owoce.

Truskawki odmiany 'Flair’ rosnące w tunelu

Szacuje się, że straty w plonach truskawek w regionie Czerwińska mogą sięgać nawet 30%. Wiadomo też że wczesne truskawki, w tym sezonie wcale takie wczesne nie będą i na pierwsze owoce można liczyć dopiero koło 20 maja.  







Poprzedni artykułTruskawkowo-malinowe szkolenie na Podlasiu, cz. I
Następny artykułLiczniki Dnia Polskiej Borówki do pobrania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj