Pierwsze spotkania polowe Klubu Jagodowego Agrosimex – truskawki

W tym tygodniu odbyły się spotkania na demonstracyjnych plantacjach truskawek i malin. Mimo słonecznej pogody sprzyjającej pracom w polu, pojawiło się na nich wielu plantatorów chętnych do zdobywania nowych doświadczeń.

W rejonie grójeckim założono dwa poletka truskawkowe. Pierwsze z nich mieści się w Edwardowie koło Chynowem. Cechą wyróżniającą tą plantacje jest bardzo lekka gleba, która sprzyjała przemarznięciom podczas bezśnieżnej zimy. Michał Malicki z firmy Agrosimex, zwrócił uwagę na to, że uszkodzonym system korzeniowy nie będzie w stanie dostarczyć niezbędnej ilości składników pokarmowych jakich potrzebuje roślina do prawidłowego wzrostu i owocowania. W takiej sytuacji należy położyć większy nacisk na dokarmianie dolistne nawozami jak najłatwiej przyswajalnymi. Jako pierwszy na tej demonstracyjnej plantacji zostanie podany nawóz krystaliczny ASX POTAS plus, dostarczający roślinom m.in. potas (odpowiedzialnym za gospodarkę wodną w roślinie) oraz dużą dawkę mikroelementów. Do kwitnienia zostanie zastosowany kilkukrotnie Rosaleaf 2 z dużą dawką makroelementów. Celem regeneracji uszkodzonych roślin podane zostaną nawozy aminokwasowe Algex i Agrocean 655. Podstawowe nawożenie doglebowe stanowił na tej plantacji nawóz Rosafert 12-12-17. Nawożenie doglebowe będzie uzupełniane przez fertygację opartą o łatwo rozpuszczalne Rosasole.

Uszkodzone przez mróz truskawki wymagają zastosowania umiejętnego programu regenerującego powstałe uszkodzenia
Uszkodzone przez mróz truskawki wymagają zastosowania umiejętnego programu regenerującego

Należy również wiedzieć o tym, że truskawki w słabej kondycji po zimie będą dużo bardziej podatne na infekcję patogenów chorobotwórczych. W związku z tym należy przedsięwziąć ochronę przed szarą pleśnią opartą na preparatach kontaktowych takich jak Merpan 80 WG, Thiram Granuflo 80WG (lub inne z tiuramem) lub Iprodion 500 SC. By wspomóc działanie tych preparatów można dodać do nich nawóz z aktywnym jonem fosforynowym – Fosfiron Mg.

W spotkaniu na plantacji uczestniczyła również Agnieszka Ptaszek z firmy F&N Agro. Omówiła ona zalety nowego fungicydu zwalczającego szarą pleśni w truskawce o nazwie Prolectus 50 WG. Wyróżnikiem tego środka jest bardzo krótka, bo jednodniowa karencja.

Agnieszka Ptaszek z firmy F&N Agro omówiła ona zalety nowego fungicydu zwalczającego szarą pleśni w truskawce o nazwie Prolectus 50 WG
Agnieszka Ptaszek z firmy F&N Agro omówiła ona zalety nowego fungicydu zwalczającego szarą pleśni w truskawce o nazwie Prolectus 50 WG

Strategię walki z chwastami na tej plantacji omówiła Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosiemx. Sugerowała by na plantacjach z wyraźnymi uszkodzeniami mrozowymi łączyć odchwaszczanie mechaniczne z chemicznym. Należy unikać herbicydów zwalczających chwasty dwuliścienne, ponieważ mogą one hamować wzrost truskawek. Do zwalczania roślin jednoliściennych (np. perzu właściwego) zalecała zastosowanie sprawdzonego graminicydu o nazwie Select Super 120 EC.

W tym sezonie niewątpliwie dużym problemem będą przędziorki. W truskawce dominuje przędziorek chmielowiec, którego dojrzałe samice wychodzą z miejsc zimowania wraz z wiosennym ociepleniem. Aby w okres kwitnienia wejść z roślinami wolnymi od tego szkodnika należy przeprowadzić zabieg jednym z zarejestrowanych akarycydów. Dobrze w tej sytuacji sprawdzi się Safran 18 EC zawierający abamektynę jako substancję czynną. W przypadku walki z przędziorkiem bardzo ważna jest odpowiednia agrotechnika, czyli dokładne pokrycie cieczą roboczą spodniej strony liścia, a także dodanie do cieczy adiuwantu. W przypadku abamektyny najlepszy będzie Prolonger oparty na naturalnych woskach. Zabieg ten pozwoli zwalczyć również roztocza truskawkowca.

Druga z plantacji truskawkowych mieści się w Woli Palczewskiej pod Warką. Z racji na dużo cięższą glebę rośliny w tym miejscy nie ucierpiały tak mocno z powodu mrozów, mimo że plantacja była wolna od chwastów po zastosowaniu jesienią herbicydu doglebowego Devrinol 450 SC. By utrzymać plantację w stanie wolnym od zachwaszczenia należy w tym wypadku zastosować kolejny herbicyd doglebowy np. Goltix compact 90WG. W przypadku gdy pojawiło się już niewielkie zachwaszczenie należy zastosować środek o szerokim spektrum zwalczanych chwastów np. Beetup Trio 180 SC.Poprzedni artykułKwanza, Kweli i Imara – podsumowanie plonowania w 2015 roku
Następny artykułTrwałość kaptanu a PH cieczy roboczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj