Komunikat jagodowy Bayer z dnia 8 maja – czarna porzeczka




Na plantacjach porzeczek kończy się powoli okres kwitnienia. Na większości odmian widoczne są już zawiązki owoców, które w przypadku odmian wczesnych mają około 0,5 cm średnicy.

Warunki pogodowe w okresie kwitnienia nie sprzyjały silnym infekcjom ze strony szarej pleśni, nie mniej w regionach, gdzie występowały burze i przelotne opady, a na plantacjach nie wykonano ochrony i zabezpieczenia przed Botrytis cinerea (sprawcą szarej pleśni) obserwowany jest zwiększony opad zawiązków. Na plantacjach z ograniczoną ochroną spotykane są pierwsze objawy opadziny liści. Ochrona powinna być prowadzona w oparciu o bieżącą lustrację plantacji, po kwitnieniu profilaktycznie co 10-14 dni. Do ochrony polecamy środek LUNA SENSATION 500 SC (wysoka skuteczność i wielokierunkowe działanie na kilka chorób jednocześnie) w dawce 0,6-0,8 l/ha  oraz środki zawierające mankozeb, tiofanat metylowy. Do ochrony można również włączyć produkt ZATO 50 WG
w dawce 0,2 kg/ha.

Na odmianach podatnych na amerykańskiego mączniaka agrestu należy zadbać o właściwą ochronę zapobiegawczą. Do ochrony można włączyć produkty ukierunkowane wyłącznie na mączniaka, zawierające substancje aktywne bupirymat oraz penkonazol. Proszę pamiętać, że środki zarówno LUNA SENSATION oraz ZATO zabezpieczają plantację nie tylko przed opadziną, ale również przed mączniakiem oraz rdzą.

Występuje zwiększona presja ze strony szkodników. W ostatnich dniach zaobserwowano ponownie zwójki liściowe i dość liczne występowanie pryszczarka porzeczkowiaka liściowego zarówno form dorosłych, jak i larw. Częstotliwość występowania zależy od regionu kraju, lokalizacji plantacji oraz odmiany. Zwiększona presja widoczna jest na odmianie ‘Gofert’ i ‘Tiben’, nieco mniejsza na ‘Tiselu’ i innych.

Pryszczarek porzeczkowiak liściowy – postać dorosła
Pryszczarek porzeczkowiak liściowy – larwy

Na plantacjach stwierdzamy już obecność i żerowanie pryszczarka kwiatowego. Do zwalczania pryszczarka porzeczkowiaka liściowego wskazane jest zastosować Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha, które będzie również skuteczne na mszyce oraz inne pryszczarki. Koniec kwitnienia do dobry moment do ograniczenia występowania przędziorka chmielowca i wielkopąkowca porzeczkowego. Najlepszym rozwiązaniem
w tym okresie będzie zastosowanie preparatu Envidor 240 EC w dawce 0,4 l/ha
z dodatkiem preparatu Siltac EC w stężeniu 0,08%

czytaj inne komunikaty:








Poprzedni artykułNowa koncepcja ochrony biologicznej malin
Następny artykułProducenci powinni pokazywać produkcję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj