Pierwsza w tym roku w Holandii partia malin odmiany ‘Kwanza’ sprzedana
Choć w kalendarzu wciąż jeszcze luty, na holenderskim jagodowym nieboskłonie pojawiają się pierwsze jaskółki zwiastujące inaugurację malinowego sezonu. W środę, 20 lutego, na jednej z aukcji pojawiły się niderlandzkie rubinowe jagody. Pierwsza w tym roku w Holandii partia malin odmiany ‘Kwanza’ została sprzedana. Cena? Bagatela – 46 euro za 125g opakowanie.

Pierwsza partia malin

Pierwsza partia malin, jaka trafiła na aukcję, była symboliczna. Nie chodzi jednak o ilość, a o fakt, że Holendrzy w warunkach swego kraju są w stanie uzyskać plon tak wcześnie. Oferentem okazało się gospodarstwo Zachtfruitkwekerij Simons BV., zaś nabywcą belgijska firma Meer. Karton wypakowany był 12 opakowaniami malin odmiany ‘Kwanza’, z których każde zawierało po 125 g owoców. Cena za jedno – 46 euro. Najwyższa oferta opiewała więc na nieco ponad 550 euro. Wszystkie strony transakcji – sprzedający, kupujący i pośrednik potraktowali to wydarzenie jako dobrą zabawę a przy okazji szansę na zrobienie czegoś dobrego, społecznie pożytecznego. Dom aukcyjny Zaltbommel Auction House zdecydował się na podniesienie tej kwoty z własnych środków do wysokości 1000 euro. Pieniądze te w całości zostały przeznaczone na cel charytatywny. Wsparta nimi zostanie organizacja SamenLoop voor Hoop. To wydarzenie, które ma promować naukowe działania zmierzające do zwycięstwa w walce z rakiem.

Maliny tak wcześnie?

No dobrze, ale jak to się stało, że w Holandii zebrano już w tym roku maliny? Odpowiedzią jest zaawansowana technologia. Ené Simons, właścicielka gospodarstwa, uprawia czerwone porzeczki i jeżyny pod daszkami. Prowadzi również innowacyjną uprawę malin odmiany ‘Kwanza’. Wykorzystywane są w niej lampy LED i dodatkowe oświetlenie. Ostatecznym celem tego rodzaju ogrodnictwa jest możliwość zapewnienia wysokiej jakości owoców malin wspomnianej odmiany przez cały rok. ‘Kwanza’ ma bardzo ważne znaczenie w gamie uprawianych w Holandii kreacji malin. Odznacza się dorodnymi owocami o dobrym smaku i atrakcyjnej barwie. Te, które sprzedano 20 lutego, trafiły następnie na stoisko K132 zorganizowane przez Zaltbommel Auction House na targach HortiContact. Ich uczestnicy mogli się częstować owocami, by przekonać się o ich smaku, aromacie i jędrności.

Źródło: freshplaza.comPoprzedni artykułSok z jagody kamczackiej zdobył tytuł Best New Product Award BIOFACH 2019
Następny artykułBorówkowa Europa – rynek będzie się zmieniał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj