Bytujące w glebie szkodniki glebowe jak pędraki i opuchlaki są często zmorą plantatorów borówki. To często niewidzialni wrogowie, których obecność ujawnia często dopiero w momencie gdy rośliny przestają rosnąć i zaczynają zamierać. Jak zatem przeciwdziałać takim sytuacjom? Są pewne rozwiązania, które warto stosować gdy tylko zostaną zauważone pierwsze szkodniki.

Firma Ceres od pewnego czasu oferuje środki mikrobiologiczne do walki ze szkodnikami. Wśród nich jest Klozer – nowy biologiczny preparat do zwalczania szkodników, takich jak pędraki w borówce. Zawiera w swym składzie grzyby owadobójcze. Zasiedlają one ciała szkodników doprowadzając z czasem do ich śmierci. Aby mógł zadziałać skutecznie powinien zostać zaaplikowany z odpowiednich warunkach. Temperatura wody wykorzystanej do sporządzania cieczy roboczej powinna wynosić minimum 5°C, choć jej optymalny zakres to 20–30°C. W żadnym wypadku nie powinna być cieplejsza niż 40°C. Odczyn wody powinien zawierać się w zakresie 5,0 – 11,0. Klozer stosować można poprzez oprysk lub system fertygacyjny. Preparat najlepiej zwalcza młode larwy, których ciało jest delikatniejsze niż u dorosłych osobników. Dla aktywacji preparatu polecane jest jego użycie z pożywką Carbogen L. Należy na dobę przed wykonaniem zabiegu rozmieszać ją w zbiorniku z wodą w stosunku 1:1.

 Klozer można stosować gdy w glebie są obecne są jeszcze larwy, zatem optymalny termin stosowania przypada na okres od wczesnej wiosny do momentu przepoczwarczenia się larw ( w tym roku początek/połowa czerwca), lub gdy  pojawią młode larwy z jej tegorocznych tj.  w okresie od połowa sierpnia do końca września.

Więcej szczegółów w materiale filmowym:Poprzedni artykułByć dostawcą do sieci Biedronka. Nowy projekt dostaw regionalnych
Następny artykułZbiory truskawek w polu trwają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj