Jedynie do 31 października 2023 r. o pomoc mogą się ubiegać zagrożeni utratą płynności finansowej rolnicy uprawiający maliny oraz producenci zbóż i roślin oleistych, którzy spełnili warunki, a nie dostali pomocy w naborze prowadzonym do 31 lipca 2023 r. W obu przypadkach wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie dla producentów malin

Dokumenty można składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta malin. Można również wysłać wniosek drogą pocztową, przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel.

Dotychczas z prawa o ubiegania się o dofinansowanie skorzystało 4,3 tys. rolników

O pomoc mogą ubiegać się producenci malin, którzy prowadzą działalność jako mikro-, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa; mają nadany przez ARiMR numer identyfikacyjny, i którzy w 2023 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich. Dofinansowanie nie przysługuje jednak tym gospodarzom, którzy w związku ze stratami spowodowanymi przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne złożyli wnioski w naborze trwającym od 6 do 20 października 2023 r.

Wysokość wsparcia będzie wyliczona jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich powierzchni upraw malin i stawek, które wynoszą:

  • 2 500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, jeśli ubiegający się o wsparcie nie skorzystał z dofinansowania w ramach innego naboru ogłoszonego w tym roku w związku z wystąpieniem klęsk;
  • 1 250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, do których plantator złożył wniosek o udzielenie pomocy w związku ze szkodami wynoszącymi od 30 do 70 proc.).

Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 10 hektarów upraw malin w danym gospodarstwie.

Więcej informacji i formularz wniosku – otwórz

źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dopłaty dla plantatorów malin

Poprzedni artykułProblemy z podażą borówek
Następny artykułSterowanie klimatem w tunelowej uprawie truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj