Odmiany truskawek w czasie finału Truskawkowych Inspiracji

Plonowanie jednej z odmian truskawek 6 lipca posadzonej 22 maja z sadzonek typu tray z firmy Poland PlantsZa nami finałowe spotkanie zorganizowane 6 lipca w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje. Wydarzenie to odbyło się 6 lipca w Hornigach koło Warki i ściągnęło kilkuset producentów truskawek z kraju zagranicy. Była to doskonała okazja do zapoznania się z plonowaniem przeszło 40 odmian truskawek – zarówno późnych jak też nowości odmianowych. Wiele z nich prezentowanych było jeszcze pod numerami, które posadzone w maju z sadzonek tray i frigo A+ były w trakcie owocowania. Była też szans porozmawiać z wystawcami na temat zasad nowoczesnej uprawy truskawek w gruncie na podwyższonych zagonach ściółkowanych czarną agrowłóknią lub czarną folią. 

Najlepsze późne odmiany

Warsztaty z oceny późnych odmian truskawek oraz zasad ich uprawy rozpoczęliśmy od zwiedzania kwater, gdzie w uprawie znajdowały się takie odmiany jak: ‘Florence’ i ‘Malwina’ (szkółka Niewczas), ‘Destiny’ i ‘Malwina’ (Poland Plants), PEZ 133 (Kaack), G 145-5, GRA-106, ‘Talia’ (Geoplant Vivai) oraz polska ‘Hobby’ (Hortplant).

Była to więc świetna okazja do zapoznania się z tym jak rosną te odmiany i jakie wymagania dotyczące ich uprawy stoją w przypadku układania programu nawożenia o czym informował dr Andrzej Grenda z firmy Yara Poland oraz jak prawidłowo zadbać o przygotowanie stanowiska i ich ochrony o czym z koleii informował Michał Malicki z firmy UPL Polska. 

W ocenie Mateusza Włodarczyk, gospodarza projektu oraz osoby oprowadzającej po kwaterach z późnymi odmianami truskawek na szczególną uwagę zasługują takie odmiany truskawek jak: G-145-5, ‘Talia’, ‘Hobby’ i PEZ 133. W jego ocenie uprawa odmian o późnym terminie owocowania optymalnie powinna być realizowana na zagonach z jednym rzędem truskawek. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy częste są deszcze i w roślinach może zalegać wilgoć. Konieczne jest też zwrócenie bacznej uwagi na wciornastki, które stanowią duże zagrożenie. Na szczegółową relacją z plonowania i oceny tych odmian zapraszamy do czasopisma „Jagodnik” 6/2024. 

Najnowsza kolekcja 

Niezwykle interesująco prezentowała się kwateria 32 odmian truskawek, która została założona w dniach 22-24 maja z sadzonek frigo A+, frigo A++ i tray. Truskawki te zostały posadzone na pojedynczych zagonach ściółkowanych czarną folią dostarczoną przez firmy Geo Polska oraz Agrimpex oraz czarnej agrowłókninie z firmy Agrimpex. Mimo pojedynczych zagonów zastosowano po dwie, nowego rodzaju linie kroplujące dostarczone do projektu przez firmą Milex o czym informował jej przedstawiciel Łukasz Głuszcz. Ten nowy rodzaj taśm nawadniający w jego ocenie jest jednym z najlepszych tego typu rozwiązań jakie dostępne są dla osób zakładających plantacje truskawek. 

Posadzone w dniach 22-24 maja truskawki w większości już 6 lipca były w trakcie owocowania. Oczywiście najlepiej przyjęły się i wydały najlepszy plon odmiany w kwaterach założonych z sadzonek typu tray jak np. ‘Cory’ czy nowa późna odmiana z oferty Poland Polants prezentowana pod numerem 18-17-22.

Interesująco prezentowały się truskawki, nowej polskie odmiany o nazwie ‘Holy’ z programu hodowlanego realizowanego w firmie Hortplant. Jej rośliny mimo tego, że zostały posadzonek z sadzonek frigo A+ miały duże, bardzo ładne owoce i plonowały na przyzwoitym poziomie, pomimo trudnych warunków pogodowych jakie spotkały te rośliny po posadzeniu.

Interesująco zapowiada się również odmiana ‘Malling Vitality’ dostarczona do projektu przez Agronom Plants. Odmiana ta tak jak zapewniali jej hodowcy, w porównaniu do odmian wywodzących się z tego angielskiego programu hodowlanego ma niezwykle zdrowe rośliny i dobrą jakość owoców. 

Dostawcą największej ilości truskawkowych nowości do projektu jest Geoplant Vivai. W ocenie Janusza Ostrowskiego z firmy Agriprofi Polonia, odmiany te w przyszłym roku powinny pokazać swój właściwy poziom plonowania oraz jakość owoców. Możliwe, że kilka z nich, tak jak już jest z odmianami ‘Tea’, ‘Asia’, ‘Olympia’ czy ‘Roksana’ w przyszłości mogą stać się jednymi z popularniejszych odmian rekomendowanych do uprawy w Polsce.

Dobrze rosły i plonowały również rośliny dostarczone do projektu przez szkółkę Niewczas. Tutaj ilością owoców szczególnie wyróżniał się ‘Vibrant’, a bardzo dobrą zdrowotnością i smakiem owoców ‘Grandarosa’.

Ze zdrowotnością nie było również problemów w przypadku odmian truskawek o bardzo rozciągniętym terminie owocowania dostarczonych przez szkółkę Kaack. Tutaj jednak na pełną ocenę jakości owoców oraz możliwości plonowania dostarczonych do projektu odmian trusakawki, podobnie zresztą jak wielu innych odmian posadzonych w niezwykle ciepłym maju i w czasie ich wzrostu w czerwcu, trzeba będzie poczekać do przyszłorocznej edycji projektu Truskawkowych Inspiracja na które w imieniu gospodarzy Mateusza Włodarczyka i Magdaleny Cieślak-Włodarczyk oraz portalu jagodnik.pl już wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.

W kolejnej części relacji z Truskawkowych Inspiracji 2024 przedstawimy informacje na temat programów nawożenia i ochrony realizowanych w projekcie.

Poprzedni artykułKwasy humusowe w uprawie truskawek. Praktyczne porady
Następny artykułBorówki po zbiorach (monitoring plantacji, 11.07.2024 r)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj