Ochrona truskawek w tunelach i nie tylko

Barbara Błaszczyńska, Agrosimex




Jednym z partnerów projektu „Truskawki w tunelach” jest firma Agrosimex. Firma ta w swym asortymencie posiada m.in. preparaty służące do ochrony roślin. Szerokie portfolio pozwala na taką kompozycję zabiegów, by mogły one niwelować jak najpełniejsze spektrum zagrożeń.

Walka z chorobami grzybowymi w oparciu o mieszaniny fungicydowe

Aby ochronić truskawki przed chorobami grzybowymi zastosowaliśmy mieszaninę preparatów Malvin 80 WG i Domark 100 EC. Takie zestawienie chroni rośliny przed aż trzema chorobami: szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym i białą plamistością liści. Kaptan zawarty w pierwszym z wymienionych preparatów ogranicza także presję antraknozy, choć produkt nie posiada rejestracji na jej zwalczanie w uprawie truskawki. Inną naszą propozycją jest mieszanina Malvin 80 WG z preparatem Scorpion 325 SC. W takim przypadku jeden zabieg zwalcza aż 4 choroby, czyli wszystkie poprzednio wymienione włącznie z antraknozą.– informuje Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex. Innym rozwiązaniem do zwalczania presji chorób grzybowych jest mieszanina preparatów Kenja 400 SC i Topas 100 EC.

Nowości w asortymencie Agrosimex

Agrosimex stale poszerza swą ofertę handlową. Dzięki temu plantatorzy truskawek w sklepach firmowych będą mogli nabyć Botrefin, nowy produkt zabezpieczający uprawiane przez nich rośliny przed szarą pleśnią, dodatkowo ograniczający antraknozę. Produkt zawiera w składzie cyprodynil, związek z grupy anilinopirymidyn oraz fludioksonil, związek z grupy fenylopiroli, co przeciwdziała powstawaniu odporności krzyżowej. W truskawce stosować można go trzykrotnie w sezonie, nie częściej niż co 10-14 dni w dawce 0,8 kg/ha. Wspomniany poprzednio fungicyd Kenja 400 SC to produkt oparty na  izofetamidzie. Stosowany zapobiegawczo działa powierzchniowo i wgłębnie. Może być wykorzystywany w uprawach pod osłonami i w otwartym gruncie.

Biofungicydy w ochronie truskawki

Rozwiązania biologiczne w ochronie truskawek przed chorobami grzybowymi należy stosować przed zapobiegawczo. Pierwsza aplikacja przeprowadzona powinna zostać jeszcze przed kwitnieniem, gdy presja patogenów nie jest znaczna. Kolejny zabieg wykonany powinien zostać w okresie wzrostu i dojrzewania owoców. Limocide, który posiadamy w swej ofercie, to nie tylko fungicyd, ale i akarycyd oraz insektycyd, trzy w jednym. Jest to produkt na bazie olejku pomarańczowego, który wysusza grzybnie i ciała szkodników o miękkiej budowie. Innym produktem biologicznym oferowanym przez Agrosimex jest Armicarb SP, który doskonale zapobiega rozwojowi mączniaka w szerokich zakresach temperatur– mówi B. Błaszczyńska.

Walka ze szkodnikami

Do zwalczania przędziorka na truskawkach w tunelu którym opiekuje się Agrosimex wykorzystano Koromite 10 EC. Działa długo i skutecznie. W ofercie firmy jest nowy produkt Azatin EC. To naturalny produkt, który zwalcza mszyce, mączliki czy wciornastki, larwy motyli. Działa repelentnie a także hamuje rozwój owadów obecnych na plantacji. Agrosimex rekomenduje jego zapobiegawcze stosowanie. Więcej na temat możliwości ochrony truskawek można dowiedzieć się z poniższego filmu:

 







Poprzedni artykuł‘Bluecrop’ – jeszcze sadzić, czy już likwidować?
Następny artykułFertygacja truskawek w uprawie tunelowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj