Ochrona truskawek nie tylko w czasie zbiorów



Projekt Truskawkowe inspiracje nie zwalnia choćby na chwilę. Tym razem przenosimy się na Lubelszczyznę, by porozmawiać o ochronie gruntowych truskawek, które w tej lokalizacji 9 czerwca rozpoczęły owocowanie. Kwaterę zlustrowali wspólnie dwaj specjaliści – dr Paweł Krawiec i Paweł Jesiotr. Potem odbyli rozmowę, którą zarejestrowaliśmy w formie krótkiego filmu. Poniżej kilka powodów dla których warto obejrzeć ten materiał.

Zbiory rozpoczęte, szara pleśń pod kontrolą

W dniu 9 czerwca w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach rozpoczęły się zbiory truskawek odmiany ‘Allegro’ uprawianych w gruncie. Jednym z wykorzystanych produktów w celu przeciwdziałania rozwojowi szarej pleśni był fungicyd Kenja 400 SC znajdujący się w ofercie Belchim. Produkt ten możemy stosować w czasie kwitnienia jak i później – w okresie przedzbiorczym i między zbiorami. Okres karencji w przypadku tego preparatu to zaledwie 1 dzień. Działa on kontaktowo i interwencyjnie. Niektóre badania wykazały, że ma także działanie wyniszczające – mówił Paweł Jesiotr z Belchim w rozmowie z dr Pawłem Krawcem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Chciałbym przypomnieć plantatorom o preparacie Alcedo. To doskonałe remedium na białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego. Można go stosować w okresie kwitnienia jak i po zbiorach – kontynuował P. Jesiotr. P. Krawiec przypomniał zaś, że przebieg pogody w ostatnich dniach sprzyja rozwojowi mączniaka prawdziwego na truskawkach, co sprawia, że zwłaszcza w kwaterach z odmianami podatnymi na tę chorobę grzybową warto zaplanować odpowiedni zabieg.

Przygotowania do kolejnego sezonu

Specjaliści rozmawiali także o przygotowaniach kwater do kolejnego sezonu. Tu wyzwaniem jest kontrola populacji przędziorków i roztoczy. Belchim w swej ofercie ma produkt Milbeknock 10 EC. Preparat działa wgłębnie dzięki czemu chroni wierzchnie i spodnie strony liści. Z kolei do zwalczania rozłogów truskawki P. Jesiotr zalecił produkt Beloukha 680 EC, który służy do zwalczania rozłogów truskawki. Niszczy on zielone, nadziemne części roślin, dlatego należy go stosować jedynie w miedzyrzędziach truskawek z wykorzystaniem osłon na rozpylacze. To herbicyd na bazie kwasu pelargonowego (nonanowego), który nie pozostawia w roślinie żadnych pozostałości. Tę substancję aktywną znam od kilku lat. Podzielę się zatem dwoma praktycznymi spostrzeżeniami. Przede wszystkim, zabieg należy wykonać, gdy jest ciepło i sucho. Dla dobrego efektu dość wysokie musi być także stężenie cieczy roboczej, minimum 8% – informował dr P. Krawiec. To tylko kilka najważniejszych informacji z rozmowy dr P. Krawca i P. Jesiotra. Pełny zapis tej konwersacji znajduje się poniżej:







Poprzedni artykułJak pobudzić do wzrostu młodą plantację borówki?
Następny artykułWysyp truskawek w regionie warecko-grójeckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj