Ochrona przed zamieraniem pędów oraz rdzą maliny

Mirosław Korzeniowski o opowiada o nowościach w ofercie firmy Bayer

Program ochrony plantacji malin odmiany 'Polana' w czasie Malinowych Warsztatów omówiła Barbara Witkowska z firmy Bayer. Przedstawione przez nią rozwiązania pozwoliły uchronić plantacje przed porażeniem przez takie choroby jak szara pleśń czy zamieranie pędów maliny.

Do ochrony malin przed zamieraniem pędów maliny i rdzy maliny wykorzystano preparaty Zato 50 WG 0,2 kg/ha (2x) oraz Luna Experience 400 SC 0,6 l/ha (2x). Należy jednak zwrócić uwagę na to, że taki preparat jak Zato 50 WG ma działanie zapobiegawcze, dlatego nie należy czekać aż pojawią się objawy choroby tylko zabieg tym fungicydem wykonać zanim zaczniemy obserwować objawy tej choroby. Jak podkreśliła B. Witkowska rdza maliny w tym roku zaskoczyła wielu plantatorów, jednak jeśli już taka infekcja nastąpiła można zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie wykonać zabieg preparatem Luna Experience 400 SC.

Barbara Witkowska z firmy Bayer omawia zastosowany program ochrony malin
Podczas omawiania ochrony na odmianie Polana

Ochrona przed szarą pleśnią oraz zamieraniem pędów prowadzona była przy wykorzystaniu preparatu Luna Sensation w dawce 0,8 l/ha. Zalecany jest on do stosowania w czasie kwitnienia. Należy pamiętać o 7 dniowym okresie karencji co umożliwia zastosowanie preparatu Luna Sensation między kolejnymi zbiorami jak również preparatu Teldor 500 SC. Do ostatniego zabiegu, przed zbiorami owoców lub w ich trakcie można wykorzystać produkt Serenade ASO. Preparat ten może być stosowany kilka razy w sezonie nie ma okresu karencji i nie stwarza ryzyka powstawania pozostałości w owocach czy warzywach gdyż jest środkiem biologicznym. Do walki z przędziorkami został wykorzystany preparat Envidor 240 SC w dawce 0,4 l/ha. Kwieciak malinowiec oraz pryszczarek łodygowy ograniczany był produktem Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha oraz Calypso 480 SC 0,2 l/ha.

Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer zapowiedział wprowadzenie kilku nowości w ochronie maliny. Jednym z nich będzie Movento 100 SC, który jest dobrze znanym insektycydem w uprawach warzyw czy drzew owocowych. Nowa rejestracje będzie obejmowała również gatunki roślin jagodowych. W ofercie będzie również od przyszłego roku nowy biologiczny insektycyd, który będzie dostępny pod nazwą Fitter. Szczególnie polecany będzie do stosowania w okresach okołozbiorczych. Warto wspomnieć, że firma Bayer oprócz środków chemicznych wprowadza coraz więcej preparatów biologicznych, z których sprawdzonymi w uprawie malin są np. Serenade ASO.

Nie brakowało pytań do Mirosława Korzeniowskiego z firmy BayerZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here