Ochrona biologiczna truskawek i malin na topie



Na I edycji Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024 nie mogło zabraknąć firm oferujących chemiczne i biologiczne środki ochrony dla malin i truskawek, ale także rozwiązań z obszaru najnowszych technologii, opakowań czy tuneli.

Coraz większym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się stoiska firm oferujących biologiczne rozwiązania dedykowanie ochronie roślin jagodowych. Wśród nich była firma Biobest, która proponuje plantatorom m.in. systemy monitoringu oparte o dane ze specjalistycznych kamer wykrywających szkodniki w uprawach szklarniowych. Mamy także urządzenia do mechanicznej aplikacji środków biologicznych, zawierające naturalnych drapieżców szkodników występujących na plantacjach truskawek czy też malin – informował Bohdan Farafonov z firmy Biobest. Proponowana maszyna posiada zautomatyzowany dozownik, który stale miesza aplikowany produkt, a specjalne przewody pozwalają podać pożyteczne organizmy na rośliny przy pomocy lekkiego powiewu, który nie uszkadza ich i zapewnia równomierne pokrycie.

Firma Koppert przedstawiła bogatą ofertę preparatów mikrobiologicznych, a jej przedstawiciel – Paweł Rudzki – szczególnie rekomendował zainteresowanie się produktami zawierającymi pożyteczne nicienie zawarte w produktach Entonem, Capirel i Capsanem. Warto je stosować z myślą o zwalczaniu pędraków i opuchlaków. Myślę, że ze względu na coraz większe obostrzenia używania środków chemicznych nicienie są przyszłością ochrony plantacji – powiedział. Wyjaśnił, że nicienie działają nieco bardziej agresywnie niż standardowa ochrona biologiczna, choć nie aż tak, jak preparaty chemiczne – jednak ich niewątpliwą przewagą jest to, że nie dają żadnych pozostałości.

Firma Biofeld przedstawiła gamę produktów na bazie bakterii i grzybów, m.in. z rodzaju trichoderma. Wśród nich były produkty takie jak Trichofit i FitoProtect. To dobra alternatywa dla zabiegów fungicydowych. Możemy stosować nasze prepararaty na zakładkę z fungicydami – wyjaśnił Adrian Mitoraj. Dodał, że poprawia to kondycję roślin, bo ograniczamy liczbę zabiegów chemicznych, a tym samym ilość pozostałości substancji czynnych.

Firma Bayer położyła mocny akcent na promocję aplikacji ResiYou, która pozwala na lepszą kontrolę nad poziomem pozostałości w uprawach. To alternatywa dla analityki chemicznej. Z pomocą programu możemy przewidzieć poziom pozostałości w kilka minut. Dzięki temu możemy łatwiej i bardziej świadomie opracować swój program ochrony – powiedział Tomasz Gasparski. Aplikacja przygotowuje predykcje poziomu pozostałości podczas zbioru, pozwala na przeprowadzanie symulacji zabiegów ŚOR i porównywanie ich z predykcjami oraz sprawdza zgodność z wymogami prawnymi i poszczególnych odbiorców owoców. Przedstawiciele firmy rekomendowali także fungicyd Teldor, który może być dobrym uzupełnieniem do standardowych programów ochrony opartych o środki SDHI, ponieważ zawiera inną substancję czynną. Drugi produkt, to insektycyd FiTTER, działający kontaktowo, który można stosować w uprawach truskawki i maliny oraz wielu innych uprawach ogrodniczych i warzywniczych.

Opakowania dla jagodowych

Odwiedzający mogli także zapoznać się z ofertą opakowań do owoców z firmy LBK. Grzegorz Być podkreślił, że firma posiada bogate portfolio opakowań dostosowanych pod wymogi różnych sieci handlowych i innych odbiorców. Aktualnie największą popularnością cieszą się opakowania plastikowe – ze względu na ich niską cenę. Ponadto można w nich zastosować dodatkowe rozwiązania przedłużające trwałość owoców, np. absorbery wilgoci, etylenu, albo szczelną tacę z folią perforowaną laserowo, co przekształca zwykłą punetkę w opakowanie mikrogazowe. Obecnie surowcem do produkcji opakowań plastikowych jest rPET – pochodzący w 100% z recyklingu i w 100% nadający się do ponownego wykorzystania. Można je wykorzystywać nawet kilkunastokrotnie, jednak tworzywo nie może być zanieczyszczone papierowymi etykietami – wyjaśnił nasz rozmówca.

Specjalistyczne donice dla truskawek i malin

Firma Don Kwiat prezentowała odwiedzającym swoją ofertę donic z podwyższanym dnem i ze stópkami. W tych systemach rośliny nie mają styczności z gruntem oraz zapewniona im jest lepsza cyrkulacja powietrza. Zapotrzebowanie na doniczki jest na tyle duże, że na realizację zamówień trzeba czekać około dwóch miesięcy – usłyszeliśmy od przedstawicielek firmy. Swoje doniczki do uprawy truskawek, malin oraz borówek prezentowała także firma Opeko.

Jeszcze więcej o ofercie firm podczas Berry Forum przeczytacie w kolejnym numerze „Jagodnika”.







Poprzedni artykułDotacja na ochronę środowiska i klimatu. Kto otrzyma wsparcie?
Następny artykułDarmowe bilety na TSW dla uczestników Konferencji Truskawkowej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj